خانواده موفق

"بسم الله الرحمن الرحیم اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً. " "با هر گناهی که انسان انجام میدهد عقلی از او جدا می شود که دیگر برنمی گردد ............ وقتی بنده گناه میکند به سبب انجام آن گناه, علمی راکه یاد گرفته بود , فراموش می کند.......... حسن خزّاز ، از امام رضا ( علیه السّلام ) شنیدم كه فرمودند : بعضى از كسانى كه ادّعاى محبّت و دوستى ما را دارند، ضررشان براى شیعیان ما از دجّال بیشتر است. حسن گفت: عرض كردم اى پسر رسول خدا( صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم ) به چه علّت؟ فرمود: به خاطر دوستى‏شان با دشمنان ما و دشمنى‏شان با دوستان ما. و هر گاه چنین شود، حقّ و باطل به هم در آمیزد و امر مشتبه گردد و مؤمن از منافق باز شناخته نشود. ( صفات الشیعه ص 8 ) ...........همیشه می توان تولدی دوباره داشت" هر چه ایمان انسان کامل تر باشد به همسرش بیشتر ابراز محبت می کندرسول خدا (ص): مستدرک، ج 14، ص 157 " خدا شما را رحمت کند ،بدانید که همانا شما در روزگارى هستید که:گوینده حق اندک/و زبان از راستگویى عاجز/و حق طلبان بى ارزشند/مردم گرفتار گناه و به سازشکارى همداستانند ،جوانانشان بد اخلاق/و پیر مردانشان گنهکار/و عالمشان دو رو/و نزدیکانشان سود جویند/نه خردسالانشان بزرگان را احترام مى‏ کنند/و نه توانگرانشان دست مستمندان را مى ‏گیرند.ترجمه خطبه 233 نهج البلاغه . بعضی از آیات هستند،که وقتی اونا رو می خونم،شرمنده ی خدا میشم،مثل همین آیه ی " الیس الله بکاف عبده " (الزمر، آیه 36)آیا خدا، برای بندگانش کافی نیست؟ " بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد. کسی که تو را دوست دارد، از تو انتقاد می کند و کسی که با تو دشمنی دارد، از تو تعریف و تمجید می کند. نیاز مردم به شما از نعمتهای خدا بر شما است، از این نعمت افسرده و بیزار نباشید. امام حسین(ع( " تعجّب دارم از کسی که نسبت به تشخیص خوب و بد خوراکش اهتمام می‌ورزد که مبادا ضرری به او برسد، چگونه نسبت به گناهان و دیگر کارهایش اهمیّت نمی‌دهد و نسبت به مفاسد دنیایی، آخرتی، روحی، فکری، اخلاقی و... بی‌تفاوت است. امام سجاد (َع("برترین بی نیازی و دارایی، ناامیدی است از آنچه در دست مردم است. حضرت علی(ع)" هر که بر زیردستان نبخشاید، به جور زبردستان گرفتار آید. سعدی " آنها فقط از «فهمیدن» تو می‌ترسند/از «تن» تو- هر چقدر هم که قوی باشد- ترسی ندارند/از گاو که گنده‌تر نمی‌شوی،می‌دوشندت/از خر که قوی‌تر نمی‌شوی، بارت می‌کنند/از اسب که دونده‌تر نمی‌شوی، سوارت می‌شوند/آنها فقط از «فهمیدن» تو می‌ترسند:علی شریعتی " مکه برای شما، فکه برای من!بالی نمی خواهم، این پوتین های کهنه هم می توانند مرا به آسمان ببرند…شهید آوینی" دانش پاك در دلهای ناپاك قرار نمی گیرد/اگر می خواهی هستی را بشناسی، خود را بشناس.سقراط " . همیشه می توان تولدی دوباره داشت . "
اختلافات زوجین

(دلم همسرم را نمی خواد) این از جملاتی است که برخی دچارش هستند، هر وقت به ذهن همسری خطور کرد که زنش مناسبش نیست و یا به دردش نمی‌خورد و نتیجه گیرد حتما باید طلاق دهد، بداند که این از الهامات و افکار شیطان می باشد. چرا که شیطان سعی می‌کند، بنده گوش به فرمان خداوند نباشد، و برای عملیاتی شدن آن، قسم خورده دست به هر کاری خواهد زد. باید بداند خداوند متعال و خالق مهربانش ، چنین موردى را پیش بینى نموده و به چنین مردی مى فرماید: « یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا لا یَحِلُّ لَكُمْ أَنْ تَرِثُوا النِّساءَ كَرْهاً وَ لا تَعْضُلُوهُنَّ لِتَذْهَبُوا بِبَعْضِ ما آتَیْتُمُوهُنَّ إِلاَّ أَنْ یَأْتینَ بِفاحِشَةٍ مُبَیِّنَةٍ وَ عاشِرُوهُنَّ بِالْمَعْرُوفِ فَإِنْ كَرِهْتُمُوهُنَّ فَعَسى‏ أَنْ تَكْرَهُوا شَیْئاً وَ یَجْعَلَ اللَّهُ فیهِ خَیْراً كَثیراً ». [ سوره نساء/ آیه 19] ... با زنان به خوبى و خوشى زندگى كنید، اگر از آنان ناراضى بودید (بدانید كه ) بسا مى شود كه از چیزى كراهت دارید، ولى خدا در وجود همان چیز خیر بسیارى نهاده است .


یعنی اینکه شما مردان كه همه چیز را نمى دانید، بلکه شما فقط مقدارى از ظاهر جسم و صفات و اخلاق زن را مى بینید، شما خبر ندارید؛ شاید خدا در وجود همان زن كه اكنون مورد رضایت شما نیست ، خیرات و بركاتى به ودیعت گذاشته باشد كه در آینده بر شما معلوم گردد، بنابراین نسنجیده قضاوت نكنید، و تنها نزد قاضى نروید، هر چیز و هر كسى را كه به نظر شما بد آمد، بد مگویید، بدانید كه خدا بهتر از شما مى داند، و مقدارى صبر كنید. که بوسیله صبر زندگی شیرین، و علت‌ها روشن، و ثواب‌های فروان نثارتان خواهد شد.

لذا بعضی ها توکل‌شان و شناختشان بخدا بالاست، و بفرمایش خالقش که همه خوب و بدی بنده اش را می داند، گوش مى كنند و شكیبایى مى ورزند و كسانى كه در این وعده خدا، شك و تردیدى دارند، خوبست سرگذشت زنان و شوهرانى را كه در ابتداى زندگى ناسازگار بوده، سپس به تدریج در اثر صبر و حوصله سازگار شده و زندگى سعادتمندى پیدا كرده اند، مطالعه كنند. بعضى از شوهران ، زنان خود را تا كنار محضر طلاق برده اند، سپس به خاطر پیش آمد و حادثه اى كوچك ، یا فكرى كه به نظر آنها رسیده است ، برگشته اند و دوباره به زندگى كردن با یكدیگر پرداخته اند. اكنون سى سال و بیشتر، از زندگى آنها گذشته ، عروس و داماد پیدا كرده اند و با صفا و محبت زندگى مى كنند و از كردار گذشته خود پشیمانند.

مردان بدانند که اگر خداوند متعال به خاطر مصالحى طلاق را در دستشان گذاشته است ، این چنین سفارشها و رهنمودها هم به شما داده است لذا نباید بعضی از فرمایشاتی که به نفعمان هست عمل کنیم و بعضی دیگر را رها کنیم که اگر چنین شود وعده عذاب داده شده است: أَ فَتُؤْمِنُونَ بِبَعْضِ الْكِتابِ وَ تَكْفُرُونَ بِبَعْضٍ فَما جَزاءُ مَنْ یَفْعَلُ ذلِكَ مِنْكُمْ إِلاَّ خِزْیٌ فِی الْحَیاةِ الدُّنْیا وَ یَوْمَ الْقِیامَةِ یُرَدُّونَ إِلى‏ أَشَدِّ الْعَذابِ وَ مَا اللَّهُ بِغافِلٍ عَمَّا تَعْمَلُونَ [سوره بقره / آیه 85] آیا به برخى از كتاب ایمان مى‏آورید و به برخى دیگر كافر مى‏شوید؟! پس سزاى كسى از شما كه چنین كند جز رسوایى و خوارى در دنیا نیست، و روز رستاخیز به سخت‏ترین عذاب بازبرده شوند، و خداى از آنچه مى‏كنید غافل نیست.

و همچنین زنان باید قدر خدایشان بشناسند و از این الطاف و عنایات، سوء استفاده نكنند. به خانه و زندگى و شوهر خویش، علاقه نشان دهند و به همه سفارش های خداوند گوش داده و عملی کنند. که اگر گوش فرا دهند عواقب درخشان و پر از رحمت و ثواب و جزا در انتظارشان می‌باشد که بعضی از این سفارشات و همچنین ثواب و جزاها عبارتند از:

1- قال النبى (صلى الله علیه و آله و سلم ): « من صبر على سوء خلق امراءته اءعطاه الله من الاءجرما اءعطاه داود (علیه السلام ) على بلائه و من صبرت على سوء خلق زوجها اءعطاها مثل ثواب آسیه بنت مزاحم» .

پیغمبر (صلى الله علیه و آله و سلم ) فرمود: «هر مردى كه كج خلقى زنش را تحمل كند، خداوند به او پاداشى مى دهد كه به حضرت داود براى صبرش ‍ بر بلا عطا فرمود و هر زنى كه كج خلقى مردش را تحمل كندت خداوند به او ثواب آسیه (همسر فرعون ) را عطا فرماید».[1]

2- عن الصادق (علیه السلام ) قال : « ساءلت اءم سلمه رسول الله (صلى الله علیه و آله و سلم ) عن فضل النساء فى خدمه اءزواجهن ، فقال : اءیما امراءه رفعت من بیت زوجها شیئا من موضع ترید به صلاحا الا نظر الله الیها و من نظر الله الیه لم یعذبه ».

امام صادق (علیه السلام ) فرمود: ام سلمه از رسول خدا (صلى الله علیه و آله و سلم ) درباره ثواب خدمت كردن زن به شوهرش سوال كرد، حضرت فرمود: هر زنى كه در خانه شوهرش ، چیزى را از جائى بردارد و به جاى دیگر گذارد و قصدش اصلاح و درستكارى باشد. خداوند به او نظر نماید، و هر كس مورد نظر خدا قرار گیرد، خدا عذابش نمى كند. [2]

3-  قال رسول الله (صلى الله علیه و آله و سلم ): « خیر نسائكم التى ان غضبت اءو غضب ، تقول لزوجها: یدى فى یدك ، لا اءكتحل عینى بغمض حتى ترضى عنى» .

پیغمبر (صلى الله علیه و آله و سلم ) فرمود: بهترین زنان ، زنى است كه وقتى خشمگین شود، یا شوهرش بر او خشم گیرد، به شوهرش بگوید: دستم را در دست تو مى گذارم و خواب را به چشمم راه نمى دهم تا وقتى از من راضى شوى . [3]

4- و قال رسول الله (صلى الله علیه و آله و سلم ): « اءیما امراءه آذت زوجها بلسانها لم یقبل الله منه صرفا و لا عدلا و لا حسنه من عمها حتى ترضیه و ان صامت نهارها و قامت لیلها...».

پیغمبر (صلى الله علیه و آله و سلم ) فرمود: هر زنى كه شوهرش را با زبانش ‍ بیازارد، خداوند هیچ توبه و كفاره ئى را از او نمى پذیرد و هیچ كار نیكش را قبول نمى كند تا وقتى كه شوهرش را راضى كند... [4]

5- زنى خدمت پیغمبر اكرم (صلی الله علیه وآله وسلم) عرض كرد یا رسول الله! من یك پیغام دارم این پیغام من فقط از زنهاى مدینه نیست از همه‏زنها تا روز قیامت است و آن این‏كه اختلاف طبقاتى یعنى چه؟ چرا مردها بر زنها امتیاز دارند؟ پیغمبر (صلی الله علیه وآله وسلم) فرمودند: اسلام امتیازى براى مرد در مقابل زن قائل نیست. گفت زنها نمى‏توانند با وجود بچه‏دارى به جمعه و جماعت بروند، در مجالس شركت كنند عیادت مریض بروند در تشییع جنازه حاضر شوند، حج استحبابى بروند و از همه مهم‏تر نمى‏توانند در جهاد شركت كنند ولى شما مردها همه اینها را دارید و ما فقط كارمان بچه‏دارى و خانه‏دارى است. پیغمبر (صلی الله علیه وآله وسلم) خیلى خشنود شدند تبسم كردند و فرمودند جواب پیغام براى زنهاى مدینه و تا روز قیامت این است.

 «حسن تبعل احدا كن لزوجها و طلبها مرضاته و اتباعها موافقته یعدل ذلك كله.» اگر یكى از شما خوب شوهردارى كنید و رضایت او را به دست بیاورید و با او موافقت نمائید همه آن ثوابها به شما داده مى‏شود.[5] یعنی فرمودند: اگر زن شوهردارى كند و او را راى نماید جمعه‏ و جماعت او، حج مستحبى او، عیادت مریض او همین است و ثواب جهاد و شهادت دارد. اتفاقاً بعضی از زنها سوراخ دعا را گم كردند. نمى‏دانند چه كنند آنچه را خدا و پیغمبرش گفته است فراموش كردند.

ومن الله التوفیق

-----------------------------------

پی نوشت:

[1] - بحار ج 103، ص 247

[2] -  بحار ج 3، ص 251

[3] - بحار ج 103، ص 239

[4] - بحار ج 103، ص 224

[5] - میزان الحكمه ج 9 ص 97

طبقه بندی: تحکیم خانواده، 
برچسب ها: دلم همسرم را نمی خواد،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 19 مرداد 1393 توسط : علی صفابخش
وصیت شهدا
روزشمار غدیر مهدویت امام زمان (عج) حدیث موضوعی