تبلیغات
خانواده موفق - مادر یا پدر نمیشم

خانواده موفق

"بسم الله الرحمن الرحیم اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً. " "با هر گناهی که انسان انجام میدهد عقلی از او جدا می شود که دیگر برنمی گردد ............ وقتی بنده گناه میکند به سبب انجام آن گناه, علمی راکه یاد گرفته بود , فراموش می کند.......... حسن خزّاز ، از امام رضا ( علیه السّلام ) شنیدم كه فرمودند : بعضى از كسانى كه ادّعاى محبّت و دوستى ما را دارند، ضررشان براى شیعیان ما از دجّال بیشتر است. حسن گفت: عرض كردم اى پسر رسول خدا( صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم ) به چه علّت؟ فرمود: به خاطر دوستى‏شان با دشمنان ما و دشمنى‏شان با دوستان ما. و هر گاه چنین شود، حقّ و باطل به هم در آمیزد و امر مشتبه گردد و مؤمن از منافق باز شناخته نشود. ( صفات الشیعه ص 8 ) ...........همیشه می توان تولدی دوباره داشت" هر چه ایمان انسان کامل تر باشد به همسرش بیشتر ابراز محبت می کندرسول خدا (ص): مستدرک، ج 14، ص 157 " خدا شما را رحمت کند ،بدانید که همانا شما در روزگارى هستید که:گوینده حق اندک/و زبان از راستگویى عاجز/و حق طلبان بى ارزشند/مردم گرفتار گناه و به سازشکارى همداستانند ،جوانانشان بد اخلاق/و پیر مردانشان گنهکار/و عالمشان دو رو/و نزدیکانشان سود جویند/نه خردسالانشان بزرگان را احترام مى‏ کنند/و نه توانگرانشان دست مستمندان را مى ‏گیرند.ترجمه خطبه 233 نهج البلاغه . بعضی از آیات هستند،که وقتی اونا رو می خونم،شرمنده ی خدا میشم،مثل همین آیه ی " الیس الله بکاف عبده " (الزمر، آیه 36)آیا خدا، برای بندگانش کافی نیست؟ " بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد. کسی که تو را دوست دارد، از تو انتقاد می کند و کسی که با تو دشمنی دارد، از تو تعریف و تمجید می کند. نیاز مردم به شما از نعمتهای خدا بر شما است، از این نعمت افسرده و بیزار نباشید. امام حسین(ع( " تعجّب دارم از کسی که نسبت به تشخیص خوب و بد خوراکش اهتمام می‌ورزد که مبادا ضرری به او برسد، چگونه نسبت به گناهان و دیگر کارهایش اهمیّت نمی‌دهد و نسبت به مفاسد دنیایی، آخرتی، روحی، فکری، اخلاقی و... بی‌تفاوت است. امام سجاد (َع("برترین بی نیازی و دارایی، ناامیدی است از آنچه در دست مردم است. حضرت علی(ع)" هر که بر زیردستان نبخشاید، به جور زبردستان گرفتار آید. سعدی " آنها فقط از «فهمیدن» تو می‌ترسند/از «تن» تو- هر چقدر هم که قوی باشد- ترسی ندارند/از گاو که گنده‌تر نمی‌شوی،می‌دوشندت/از خر که قوی‌تر نمی‌شوی، بارت می‌کنند/از اسب که دونده‌تر نمی‌شوی، سوارت می‌شوند/آنها فقط از «فهمیدن» تو می‌ترسند:علی شریعتی " مکه برای شما، فکه برای من!بالی نمی خواهم، این پوتین های کهنه هم می توانند مرا به آسمان ببرند…شهید آوینی" دانش پاك در دلهای ناپاك قرار نمی گیرد/اگر می خواهی هستی را بشناسی، خود را بشناس.سقراط " . همیشه می توان تولدی دوباره داشت . "
فرزند

در اسلام تشکیل خانواده، پایه و اساس سبک زندگی است «وَ مِنْ آیاتِهِ أَن‏ خَلَقَ‏ لَكُمْ‏ مِنْ‏ أَنْفُسِكُمْ أَزْواجاً لِتَسْكُنُوا إِلَیْها وَ جَعَلَ بَیْنَكُمْ مَوَدَّةً وَ رَحْمَةً إِنَّ فی‏ ذلِكَ لَآیاتٍ لِقَوْمٍ یَتَفَكَّرُون ‏» و از نشانه‏‌هاى او این است كه براى شما از[جنس‏] خودتان همسرانى بیافرید تا بدیشان آرام گیرید و میان شما دوستى و مهربانى نهاد؛ هر آینه در این كار براى مردمى كه بیندیشند نشانه‏‌ها و عبرتهاست[سوره روم / 21].

اینکه در یک خانواده پس از فوت زن و مرد محرمیت ازبین نمی‌رود، و اگر خانمى بمیرد، شوهر او مى‌‏تواند به اندام او بنگرد؟ و اگر مرده شوى زن نباشد، مى‏‌تواند بدن او را غسل‏ بدهد؟ نیز اگر مردى بمیرد، خانم او مى‌‏تواند به اندام او بنگرد و اگر لازم شود، مى‌‏تواند او را غسل بدهد[1] به این معناست که خانواده تا بهشت ادامه دارد و زنان و مردان مومن در آنجا هم می‌توانند درکنار یکدیگر باشند.

سبک زندگی غربی در جامعه ما رو به گسترش است و نوع ارتباطات بین زن و مرد، مدل ساخت خانه‌ها، غذا‌ها و حتی بازی‌های کودکان هم در حال غربی شدن است.

از جمله سبک‌های غربی شدن عدم تمایل به مادرشدن می‌باشد. در حالی که در اسلام؛ خداوند همه چیز، از جمله انسان و حیوان و… را بر مبنای اصل زوجیت آفریده است.« وَ مِنْ كُلِّ الثَّمَراتِ جَعَلَ فیها زَوْجَیْنِ‏ اثْنَیْن » و در آن از همه میوه‏ها دو گونه-ترش و شیرین و تابستانى و زمستانى و...- پدید كرد ‏[سوره رعد/ 3] . وَ مِنْ كُلِّ شَیْ‏ءٍ خَلَقْنا زَوْجَیْنِ‏ لَعَلَّكُمْ تَذَكَّرُون‏ [سوره ذاریات / 49 ] و از هر چیزى دو گونه-كه یكى جفت دیگرى است- آفریدیم، باشد كه یاد كنید و پند گیرید.

و یکی از علت‌ و فلسفه‌های اصلی این زوجیت تولید مثل و یا همان مادر شدنست.

که رسول اکرم (صلی الله علیه وآله وسلم) می فرمایند:« رَسُولَ اللَّهِ (صلی الله علیه وآله وسلم) قَالَ مَنْ كَانَ یُحِبُّ أَنْ یَسْتَنَّ بِسُنَّتِی فَلْیَتَزَوَّجْ فَإِنَّ مِنْ سُنَّتِیَ التَّزْوِیجَ اطْلُبُوا الْوَلَدَ فَإِنِّی مُكَاثِرٌ بِكُمُ الْأُمَمَ » پیغمبر (صلی الله علیه وآله وسلم) فرمود: هر كه خواهد از سنت من پیروى كند همسر گیرد كه ازدواج از سنتهاى من است. در طلب فرزند باشید، من به عدد شما بر سایر ملل فزونى گیرم.[2]

 قَالَ رَسُولُ اللَّهِ (صلی الله علیه وآله وسلم) تَزَوَّجُوا فَإِنِّی مُكَاثِرٌ بِكُمُ الْأُمَمَ یَوْمَ الْقِیَامَةِ حَتَّى إِنَّ السِّقْطَ لَیَظَلُّ مُحْبَنْطِئاً عَلَى بَابِ الْجَنَّةِ فَیُقَالُ لَهُ ادْخُلْ یَقُولُ حَتَّى یَدْخُلَ أَبَوَای‏ » حضرت فرمود:ازدواج كنید (تا نسلتان زیاد شود) زیرا من به كثرت شما در روز قیامت بر سایر امم افتخار و مباهات مى‏‌كنم حتى جنین سقط شده خشمگین بر در بهشت مى‌‏ایستد، به او مى‌‏گویند برو در بهشت، مى‌‏گوید: تا پدر و مادرم پیش از من به بهشت نروند قدم در بهشت نخواهم گذاشت. [3]

و صدها روایت دیگری که پیرامون فرزند، و ترغیب فرزند آوری می‌باشد، مثل: پیامبر اکرم (صلی الله علیه وآله وسلم) می فرماید: «من سعادة الرّجل الولد الصّالح» فرزند صالح از نشانه‏‌هاى سعادت انسان است [4]

همچنین می‌فرمایند: «الولد للوالد ریحانة من اللَّه یشمّها بین عباده» فرزند براى پدر همانند گلى است از جانب خدا که او را مى‌‏بوید. » [5] و...

مسئله تولید نسل، گاه به علت کوته نگری بشر و باز محاسبات غلط و مادی گرایانه ، مورد بی عنایتی قرار گرفته و دچار تصمیمات نادرست می شود.

 اما گسترش سبک زندگی غربی در جوامع، موجب بالا رفتن سن ازدواج، عدم تشکیل خانواده و نیز عدم تمایل دختران و زنان به همسر داری و مادر شدن شده است زیرا دختران می خواهند اول تحصیلات، شغل و امکانات داشته باشند و سپس تن به ازدواج بدهند.

البته نباید تربیت را بعد از این امر مهم کوچک شمرد، بلکه تربیت نیز بعد از تولید نسل از سفارشات اکید قرآن و شرع مقدس می‌باشد، مثلا از قصه دختران حضرت شعیب در قرآن، روشن می‌شود، که قرآن حتی در زمینه نوع راه رفتن هم برنامه دارد و خداوند الگو نشان می‌دهد که فرزندان‌تان را اینطوری تربیت کنید، و زمانی‌که خداوند این مثال را بیان می فرماید در واقع به نوعی آن‌ها را تحسین می کند.

-----------------------------------

پی‌نوشت:

[1]- امام خمینی (قدس)، تحریر الوسیلة، ج1، ص58، م ؛ توضیح المسائل ( المحشی للامام الخمینی) ج1، ص319، م559 ./ کلینی، کافى، ج 3، ص 157، دار الکتب الإسلامیة تهران، 1365 هجرى شمسى./ همان، ص 177.

[2]- تحف العقول، النص، ص: 105

[3]- مسكن الفؤاد عند فقد الأحبة و الأولاد، ص: 23

[4]-عدة الداعی و نجاح الساعی، ص:86

[5]- الکافی ج: 6 ص: 2 الجزء السادس . کِتَابُ الْعَقِیقَةِ . بَابُ فَضْلِ الْوَلَدِ

داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ شنبه 25 مرداد 1393 توسط : علی صفابخش
وصیت شهدا
روزشمار غدیر مهدویت امام زمان (عج) حدیث موضوعی