خانواده موفق

"بسم الله الرحمن الرحیم اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً. " "با هر گناهی که انسان انجام میدهد عقلی از او جدا می شود که دیگر برنمی گردد ............ وقتی بنده گناه میکند به سبب انجام آن گناه, علمی راکه یاد گرفته بود , فراموش می کند.......... حسن خزّاز ، از امام رضا ( علیه السّلام ) شنیدم كه فرمودند : بعضى از كسانى كه ادّعاى محبّت و دوستى ما را دارند، ضررشان براى شیعیان ما از دجّال بیشتر است. حسن گفت: عرض كردم اى پسر رسول خدا( صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم ) به چه علّت؟ فرمود: به خاطر دوستى‏شان با دشمنان ما و دشمنى‏شان با دوستان ما. و هر گاه چنین شود، حقّ و باطل به هم در آمیزد و امر مشتبه گردد و مؤمن از منافق باز شناخته نشود. ( صفات الشیعه ص 8 ) ...........همیشه می توان تولدی دوباره داشت" هر چه ایمان انسان کامل تر باشد به همسرش بیشتر ابراز محبت می کندرسول خدا (ص): مستدرک، ج 14، ص 157 " خدا شما را رحمت کند ،بدانید که همانا شما در روزگارى هستید که:گوینده حق اندک/و زبان از راستگویى عاجز/و حق طلبان بى ارزشند/مردم گرفتار گناه و به سازشکارى همداستانند ،جوانانشان بد اخلاق/و پیر مردانشان گنهکار/و عالمشان دو رو/و نزدیکانشان سود جویند/نه خردسالانشان بزرگان را احترام مى‏ کنند/و نه توانگرانشان دست مستمندان را مى ‏گیرند.ترجمه خطبه 233 نهج البلاغه . بعضی از آیات هستند،که وقتی اونا رو می خونم،شرمنده ی خدا میشم،مثل همین آیه ی " الیس الله بکاف عبده " (الزمر، آیه 36)آیا خدا، برای بندگانش کافی نیست؟ " بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد. کسی که تو را دوست دارد، از تو انتقاد می کند و کسی که با تو دشمنی دارد، از تو تعریف و تمجید می کند. نیاز مردم به شما از نعمتهای خدا بر شما است، از این نعمت افسرده و بیزار نباشید. امام حسین(ع( " تعجّب دارم از کسی که نسبت به تشخیص خوب و بد خوراکش اهتمام می‌ورزد که مبادا ضرری به او برسد، چگونه نسبت به گناهان و دیگر کارهایش اهمیّت نمی‌دهد و نسبت به مفاسد دنیایی، آخرتی، روحی، فکری، اخلاقی و... بی‌تفاوت است. امام سجاد (َع("برترین بی نیازی و دارایی، ناامیدی است از آنچه در دست مردم است. حضرت علی(ع)" هر که بر زیردستان نبخشاید، به جور زبردستان گرفتار آید. سعدی " آنها فقط از «فهمیدن» تو می‌ترسند/از «تن» تو- هر چقدر هم که قوی باشد- ترسی ندارند/از گاو که گنده‌تر نمی‌شوی،می‌دوشندت/از خر که قوی‌تر نمی‌شوی، بارت می‌کنند/از اسب که دونده‌تر نمی‌شوی، سوارت می‌شوند/آنها فقط از «فهمیدن» تو می‌ترسند:علی شریعتی " مکه برای شما، فکه برای من!بالی نمی خواهم، این پوتین های کهنه هم می توانند مرا به آسمان ببرند…شهید آوینی" دانش پاك در دلهای ناپاك قرار نمی گیرد/اگر می خواهی هستی را بشناسی، خود را بشناس.سقراط " . همیشه می توان تولدی دوباره داشت . "
انتظارات بی‌جا

ازدواج گر چه یک امر بسیار طبیعی به حساب می‌آید ولی از جهات مختلف در شکل‌گیری تحولات اجتماعی یک جامعه نقش اساسی دارد. بسیاری از مسائل اجتماعی مانند میزان رضایتمندی فرد از زندگی و شاد زیستن او و حتی موفقیت‌های مختلف او در زندگی، می‌تواند به نوعی به مقوله ازدواج ربط داشته باشد و در هیچ کدام از این مسائل نمی‌توان نقش مسئله ازدواج و تشکیل خانواده را نادیده گرفت.

به وقوع پیوستن یک ازدواج در جامعه، به عوامل مختلفی بستگی دارد که از نقش کوچک‌ترین عامل آن تا بزرگترین عاملش نمی‌توان چشم پوشی کرد و آن را نادیده گرفت.سوال این‌جاست چه عاملی فرد را راضی به ازدواج می‌کند و یا فرد دیگری که ازدواج کرده را از ازدواجش راضی نگه می‌دارد؟ گاهی افراد جوان، داشتن شغل مناسب با درآمد کافی یا داشتن منزل شخصی را ازجمله عواملی می‌دانند که در صورت مهیا بودن آن‌ عوامل، آن‌ها را به ازدواج ترغیب می‌کند و گاهی هم عوامل طبیعی و رفع نیازهای جنسی و عاطفی را از جمله عواملی می‌دانند که آنها را به سمت ازدواج و تشکیل خانواده می‌کشاند. کسی نمی‌تواند منکر این حرف شود که ترغیب به ازدواج، به وجود این دست عوامل ارتباط دارد ولی آن‌چه مهم است در این‌جا بدان اشاره شود، عوامل ترغیب به ازدواج را نباید منحصر در این‌ موارد دم‌دستی دانست؛ چرا که کم نیستند افرادی که تمام این شرایط را برای ازدواج دارا هستند ولی کم‌ترین میلی به تشکیل خانواده و ازدواج ندارند یا افراد زیادی وجود دارند که تمام شرایط مادی زندگی زناشویی‌شان مهیا است، ولی باز از ازدواج خود احساس رضایتمندی ندارند. در جامعه ما که یک جامعه اسلامی با فرهنگ اهل‌بیت علیهم‌السلام می‌باشد، و هنوز حساسیت‌های بالایی نسبت به علقه‌های زناشویی در آن حاکم‌فرما است، کار سختی نیست که با اندک تحقیقی برای هر فرد مشخص شود که الان جوانان جامعه ما در مسئله ازدواج دچار مشکل هستند و همه این مشکلات هم به مسئله بی‌کاری یا نبود مسکن مناسب برای جوان برنمی‌گردد.

با مراجعه به آمارها و مصاحبه‌های متعدد از جانب افراد مسئول و مطلع، می‌توان این مطلب را به خوبی دریافت که مشکل ازدواج و عدم ترغیبِ نسبت به آن، بیشتر از آن‌که به مسائل مالی و مادی ربط داشته باشد به مسائل فرهنگی و فکری جوانان و خانواده‌های آنان مرتبط است. در این‌جا برای روشن شدن این حقیقت، به بخشی از مصاحبه دکتر عباسی وزیر ورزش و جوانان دولت دهم اشاره می‌کنیم که درباره تاخیر در ازدواج جوانان، به این مطلب اشاره دارد که:"امروز در جامعه، فکر می‌کنند که مشکلات اقتصادی مشکل اصلی تاخیر ازدواج است ولی آمارها نشان می دهد رابطه معناداری با تحصیل و ازدواج وجود دارد و حتی طلاق‌ها در نقاط ثروتمند نسبت به جاهای فقیر بیشتر است."[1]

حال با توجه به این مطلب که آمارها و حتی سخنان روسای مملکتی ما مشکل اصلی در ازدواج جوانان را مشکلات مادی نمی‌داند، این سوال حائز اهمیت است که کدام عامل اصلی‌ترین نقش را در بحث ازدواج جوانان ایفا می‌کند؟ کدام عامل است که نبودش تاخیر در ازدواج را برای جوانان به همراه دارد؟

جواب سوال بسیار روشن است؛ مشکل در نوع نگاه ما به ازدواج است. مشکل در این است که انتظارات ما از ازدواج و زندگی زناشویی، انتظاراتی نادرست است که باعث شده جوانان را از ازدواج دور کند و  آنهایی که ازدواج کرده اند را از ازدواج‌شان ناراضی نشان دهد.

برای این‌که راضی به ازدواج شوید و از موهبت‌های الهی نهفته در آن بهره ببرید و یا برای این‌که در زندگی زناشویی‌تان، با انتظارات بی‌جا و ایجاد نارضایتی، فرصت‌های شیرین زندگی زناشویی را به راحتی از بین نبرید، لازم است به این سوالات مهمی درباره ازدواج و انتظارات موجود در آن، پاسخ درستی بدهید و نگاه خودتان را نسبت به آن واقع‌ببینانه کنید.

1.تعریف شما از ازدواج چیست؟

2.هدف شما از ازدواج چیست؟

3.انتظارات حقیقی و واقعی زوجین در ازدواج، چه انتظاراتی می‌باشند تا با پرداختن به آن و دوری از انتظارات بی‌جا،حلاوت زندگی زناشویی را از دست ندهند؟

این خیلی کوته‌ببینانه است که کسی فکر کند هدف ازدواج و تشکیل خانواده در ارضای نیاز جنسی خلاصه می‌شود بلکه هدف تولید انسان است و به همین دلیل است که مرحوم علامه محمدتقی جعفری(ره) در جواب فیلسوف شهیر اروپایی، «برتراند راسل» که می‌پرسد: چرا اسلام این قدر به ازدواج بها داده و برایش قانون وضع کرده است، می‌نویسد: «با ازدواج می خواهد انسان به وجود آید، مسأله‌ی انسان مطرح است.» و شهید مطهری هم درباره ازدواج در کتاب تعلیم و تربیت در اسلام این‌چنین می‌نویسد:"ازدواج اولین مرحله خروج از خودِ طبیعی فردی و توسعه پیدا کردن شخصیت انسان است. پختگی که در پرتو ازدواج و تشکیل خانواده ایجاد می‌شود، در هیچ جای دیگر نمی‌توان به آن رسید و آن را فقط در ازدواج و تشکیل خانواده باید به دست آورد.»[2]

وقتی هدف ازدواج، این‌قدر متعالی باشد که بخواهد انسان در آن ساخته شود، انتظارات هم به شکل شگفت‌انگیزی تغییر می‌کند؛ مثلا به جای این‌که هر فرد به دنبال احقاق حق خود باشد، گذشت و ایثار نمود بیشتریپیدا می‌کند و یا به جای این‌که فرد انتظار داشته باشد راحتی و آسایشش در درون خانواده ذره‌ایی خدشه‌دار نشود، حس مسئولیت‌پذیری‌اش بیشتر برانگیخته می‌شود و در راستای رسیدن به این هدف والا ازراحتی‌های قانونی خود هم می‌گذرد. شاید بتوان در یک جمله گفت: والایی اهداف ازدواج، کاری می‌کند که فرد، به‌جای این‌که لبه تیز تیغِ انتظارات را به سمت طرف مقابل بگیرد با کاستن از توقعات، بر انتظاراتِ از خود بیفزاید.

----------------------------------

پی نوشت:

1.دکتر محمد عباسی وزیر ورزش و جوانان دولت دهم در برنامه زنده تلویزیونی مناظره عصر جمعه با محور دلایل تاخیر ازدواج جوانان- به نقل از سایت خبری انتخاب انتشار 19مهر 1392

2.شهید مطهری، تعلیم و تربیت در اسلام، ناشر انتشارات الزهراء – تهران، فروردین 1362، ص 253

طبقه بندی: تحکیم خانواده،  هدف از تشکیل خانواده، 
برچسب ها: چه کسانی از ازدواج‌هایشان راضی هستند؟،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ شنبه 25 مرداد 1393 توسط : علی صفابخش
وصیت شهدا
روزشمار غدیر مهدویت امام زمان (عج) حدیث موضوعی