خانواده موفق

"بسم الله الرحمن الرحیم اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً. " "با هر گناهی که انسان انجام میدهد عقلی از او جدا می شود که دیگر برنمی گردد ............ وقتی بنده گناه میکند به سبب انجام آن گناه, علمی راکه یاد گرفته بود , فراموش می کند.......... حسن خزّاز ، از امام رضا ( علیه السّلام ) شنیدم كه فرمودند : بعضى از كسانى كه ادّعاى محبّت و دوستى ما را دارند، ضررشان براى شیعیان ما از دجّال بیشتر است. حسن گفت: عرض كردم اى پسر رسول خدا( صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم ) به چه علّت؟ فرمود: به خاطر دوستى‏شان با دشمنان ما و دشمنى‏شان با دوستان ما. و هر گاه چنین شود، حقّ و باطل به هم در آمیزد و امر مشتبه گردد و مؤمن از منافق باز شناخته نشود. ( صفات الشیعه ص 8 ) ...........همیشه می توان تولدی دوباره داشت" هر چه ایمان انسان کامل تر باشد به همسرش بیشتر ابراز محبت می کندرسول خدا (ص): مستدرک، ج 14، ص 157 " خدا شما را رحمت کند ،بدانید که همانا شما در روزگارى هستید که:گوینده حق اندک/و زبان از راستگویى عاجز/و حق طلبان بى ارزشند/مردم گرفتار گناه و به سازشکارى همداستانند ،جوانانشان بد اخلاق/و پیر مردانشان گنهکار/و عالمشان دو رو/و نزدیکانشان سود جویند/نه خردسالانشان بزرگان را احترام مى‏ کنند/و نه توانگرانشان دست مستمندان را مى ‏گیرند.ترجمه خطبه 233 نهج البلاغه . بعضی از آیات هستند،که وقتی اونا رو می خونم،شرمنده ی خدا میشم،مثل همین آیه ی " الیس الله بکاف عبده " (الزمر، آیه 36)آیا خدا، برای بندگانش کافی نیست؟ " بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد. کسی که تو را دوست دارد، از تو انتقاد می کند و کسی که با تو دشمنی دارد، از تو تعریف و تمجید می کند. نیاز مردم به شما از نعمتهای خدا بر شما است، از این نعمت افسرده و بیزار نباشید. امام حسین(ع( " تعجّب دارم از کسی که نسبت به تشخیص خوب و بد خوراکش اهتمام می‌ورزد که مبادا ضرری به او برسد، چگونه نسبت به گناهان و دیگر کارهایش اهمیّت نمی‌دهد و نسبت به مفاسد دنیایی، آخرتی، روحی، فکری، اخلاقی و... بی‌تفاوت است. امام سجاد (َع("برترین بی نیازی و دارایی، ناامیدی است از آنچه در دست مردم است. حضرت علی(ع)" هر که بر زیردستان نبخشاید، به جور زبردستان گرفتار آید. سعدی " آنها فقط از «فهمیدن» تو می‌ترسند/از «تن» تو- هر چقدر هم که قوی باشد- ترسی ندارند/از گاو که گنده‌تر نمی‌شوی،می‌دوشندت/از خر که قوی‌تر نمی‌شوی، بارت می‌کنند/از اسب که دونده‌تر نمی‌شوی، سوارت می‌شوند/آنها فقط از «فهمیدن» تو می‌ترسند:علی شریعتی " مکه برای شما، فکه برای من!بالی نمی خواهم، این پوتین های کهنه هم می توانند مرا به آسمان ببرند…شهید آوینی" دانش پاك در دلهای ناپاك قرار نمی گیرد/اگر می خواهی هستی را بشناسی، خود را بشناس.سقراط " . همیشه می توان تولدی دوباره داشت . "
ازدواج اینترنتی

یکى از راه‌های ارتباطی که امروزه میان افراد جامعه به ویژه میان جوانان صورت می‌گیرد، چت یا همان گفتگوی اینترنتی است. عده‌ای از جوانان نیز در پی اینگونه روابط، فرد مورد نظر خود را برای ازدواج انتخاب می‌کنند که مسلما آفات و آسیب هایی را با خود به دنبال دارد.

البته از منظر دین نیز اصل چت و گفتگوی اینترنتی، در صورتى که منجر به گناه یا مقدمه آن نشود، اشکالی ندارد؛ امّا با توجه به حساسیت موضوع؛ یعنی انتخاب همسر و شرایط زیادی که احراز آنها برای انتخاب همسر لازم است، به نظر می‌آید که به دست آوردن فرد مورد نظر از این شیوه، مشکل به نظر مى‌رسد.

البته اگر شناخت دو طرف، تنها در همان سطح چت و گفتگوی اینترنتی باشد، به نظر نمى‌رسد براى چنین تصمیم سرنوشت سازى، این مقدار شناخت کافى باشد؛ زیرا معمولا خطا و انحراف و غیر واقعى بودن اطلاعات در این روش بسیار بالاست.
به عنوان نمونه مى‌توان به ارائه اطلاعات غلط و نادرست توسط یکى از طرفین به دیگرى به هنگام آشنایى و خواستگارى، اشاره کرد؛ لذا چگونه در این‌گونه روابط، افراد مى‌توانند به اطلاعات طرف مقابل اعتماد کنند؟

در چنین موقعیتی، فرد لازم است با نگاه واقع بینانه و به دور از احساسات همراه با آگاهى کامل از وضعیت فرد مورد نظر و خانواده‏ او، فرد مورد نظر را انتخاب کند، تا مبادا با ورود به زندگی مشترک، دچار پشیمانى نشود و نگوید: «اى کاش تحقیق بیشترى انجام می‌دادم و از تناسب او با خود اطلاع پیدا مى‏‌کردم.» امام جعفر صادق(علیه‌السلام) در این باره فرمود: «إنَّما المَراةُ قَلّادةٌ فَانظُر مَا تَتَقلّد؛ زن همانا گردنبندى است، نیک بنگر که چه گردنبندى را به گردنت آویزان مى‏‌کنى.»[1]

بنابراین، براى انتخاب شریک زندگی خود، همواره توصیه بر این است که لازم است اول، ملاک‌ها و معیارهاى همسر لایق و شایسته را مطالعه کرد، به همین منظور بهتر است از والدین محترم، نیز کمک گرفت و نظرات مشورتى آنها را هم به کار برد و درباره فرد مورد نظر تحقیق کافى و لازم را از اطرافیان و همسایگان و محیط کاری او انجام داد و به صرف برخى گفته‌ها و شنیده‌ها یا نوشته‌هایى که از طریق گفتگوی اینترنتی به دست آورده شده، نباید اکتفا کرد. امام علی(علیه‌السلام) فرمود: «هرکس به رأی و نظر خویش اکتفا کند(و در کارها با دیگران مشورت نکند) خود را در خطر انداخته است.»[2]

معمولا هنگامی که از طریق گفتگوی اینترنتی، ارتباط دو غیر همجنس بر قرار می‌شود، به تدریج این رابطه بیشتر شده و در ادامه با آمدن احساسات، زمینه علاقه به یکدیگر فراهم مى‌شود و چه بسا در ادامه به وابستگى طرفین یا یکی از آن دو بیانجامد.
بطوری که هنگامی که دو طرف قضیه بخواهند اطلاعات داده شده را در جلسه حضورى مورد بررسى قرار دهند و تصمیم گیرى کنند، چه بسا تصمیم‌ گیری‌شان تحت تأثیر همان احساس و علاقه قبلى باشد و نتوانند واقعیات را آن گونه که هست مشاهده کنند و تصمیم‌گیری عاقلانه و واقع بینانه برای زندگی خود بگیرند. از این رو، پایه و اساس زندگی این دو نفر، بر پایه احساسات گذاشته می‌شود و در ادامه راه، زندگى سُست و متزلزلی خواهند داشت.

امّا راه بهتر این است که هنگامی که دختر و پسر در چنین شرایطی قرار می‌گیرند، موضوع را با خانواده‌های خود مطرح کنند و بقیه راه را به آنان بسپارند؛ زیرا خانواده‌ها بهتر می‌توانند در چنین شرایطی به هر دو جوان کمک کنند.

از طرفی وجود علاقه احتمالى میان طرفین، نباید مانع تحقیق در مورد شخصیت و خانواده طرفین و در نظر نگرفتن حقایق شود. خلاصه اینکه عشق پاک در رتبه پس از عقل قرار دارد، نه قبل از آن و نباید دل انسان قبل از عقلش به کسى تعلق پیدا کند که به راستی اگر دل سبقت بگیرد، کار محاسبات عقل دشوار مى‏‌شود.

بنابراین باید اجازه داد که عقل به صورت آزادانه و مستقل، فعالیت محاسباتى و مصلحت سنجى خود را انجام دهد و در صورتى که جواب و پاسخ مثبت داد، آن‏گاه دل فعالیت احساسى خودش را داشته باشد و علاقه و محبت، امکان بروز و ظهور پیدا کند.

همچنین نباید از این نکته غافل شد که دیر شدن ازدواج نباید باعث شود که انسان به هر کسى بدون توجه به وجود حداقل معیارها در او، جواب مثبت دهد؛ زیرا این کار، مى‏تواند مشکلات زیادى را در زندگى آینده انسان ایجاد کند.

منبع:
[1]. وسائل الشیعه، ج۲۰، ص۳۳
[2]. الحیاة، ج۱، ص۳۱۲

طبقه بندی: تحکیم خانواده،  هدف از تشکیل خانواده، 
برچسب ها: ازدواج اینترنتی،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 9 شهریور 1393 توسط : علی صفابخش
وصیت شهدا
روزشمار غدیر مهدویت امام زمان (عج) حدیث موضوعی