خانواده موفق

"بسم الله الرحمن الرحیم اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً. " "با هر گناهی که انسان انجام میدهد عقلی از او جدا می شود که دیگر برنمی گردد ............ وقتی بنده گناه میکند به سبب انجام آن گناه, علمی راکه یاد گرفته بود , فراموش می کند.......... حسن خزّاز ، از امام رضا ( علیه السّلام ) شنیدم كه فرمودند : بعضى از كسانى كه ادّعاى محبّت و دوستى ما را دارند، ضررشان براى شیعیان ما از دجّال بیشتر است. حسن گفت: عرض كردم اى پسر رسول خدا( صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم ) به چه علّت؟ فرمود: به خاطر دوستى‏شان با دشمنان ما و دشمنى‏شان با دوستان ما. و هر گاه چنین شود، حقّ و باطل به هم در آمیزد و امر مشتبه گردد و مؤمن از منافق باز شناخته نشود. ( صفات الشیعه ص 8 ) ...........همیشه می توان تولدی دوباره داشت" هر چه ایمان انسان کامل تر باشد به همسرش بیشتر ابراز محبت می کندرسول خدا (ص): مستدرک، ج 14، ص 157 " خدا شما را رحمت کند ،بدانید که همانا شما در روزگارى هستید که:گوینده حق اندک/و زبان از راستگویى عاجز/و حق طلبان بى ارزشند/مردم گرفتار گناه و به سازشکارى همداستانند ،جوانانشان بد اخلاق/و پیر مردانشان گنهکار/و عالمشان دو رو/و نزدیکانشان سود جویند/نه خردسالانشان بزرگان را احترام مى‏ کنند/و نه توانگرانشان دست مستمندان را مى ‏گیرند.ترجمه خطبه 233 نهج البلاغه . بعضی از آیات هستند،که وقتی اونا رو می خونم،شرمنده ی خدا میشم،مثل همین آیه ی " الیس الله بکاف عبده " (الزمر، آیه 36)آیا خدا، برای بندگانش کافی نیست؟ " بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد. کسی که تو را دوست دارد، از تو انتقاد می کند و کسی که با تو دشمنی دارد، از تو تعریف و تمجید می کند. نیاز مردم به شما از نعمتهای خدا بر شما است، از این نعمت افسرده و بیزار نباشید. امام حسین(ع( " تعجّب دارم از کسی که نسبت به تشخیص خوب و بد خوراکش اهتمام می‌ورزد که مبادا ضرری به او برسد، چگونه نسبت به گناهان و دیگر کارهایش اهمیّت نمی‌دهد و نسبت به مفاسد دنیایی، آخرتی، روحی، فکری، اخلاقی و... بی‌تفاوت است. امام سجاد (َع("برترین بی نیازی و دارایی، ناامیدی است از آنچه در دست مردم است. حضرت علی(ع)" هر که بر زیردستان نبخشاید، به جور زبردستان گرفتار آید. سعدی " آنها فقط از «فهمیدن» تو می‌ترسند/از «تن» تو- هر چقدر هم که قوی باشد- ترسی ندارند/از گاو که گنده‌تر نمی‌شوی،می‌دوشندت/از خر که قوی‌تر نمی‌شوی، بارت می‌کنند/از اسب که دونده‌تر نمی‌شوی، سوارت می‌شوند/آنها فقط از «فهمیدن» تو می‌ترسند:علی شریعتی " مکه برای شما، فکه برای من!بالی نمی خواهم، این پوتین های کهنه هم می توانند مرا به آسمان ببرند…شهید آوینی" دانش پاك در دلهای ناپاك قرار نمی گیرد/اگر می خواهی هستی را بشناسی، خود را بشناس.سقراط " . همیشه می توان تولدی دوباره داشت . "
تشکر از همسر

قدردانی و تشکر ما از زحمات همسرمان، به زندگی قوام می‌بخشد و به او این انرژی را می‌دهد که در دفعات بعد هم با طراوت بیشتر مسئولیت‌هایش را به درستی انجام دهد و حتی خود را برای انجام اعمال فداکارانه در رابطه با زندگی زناشویی مهیا سازد.

تشکر و سپاس‌گزاری امری بسیار ارزشمند است که می‌تواند شما را در نزد دیگران به شخصی محبوب تبدیل کند و همین عمل به ظاهر کوچک، توانایی این را دارد که نقش بسیار مهمی را در ایجاد محبت و علاقه بین همسران ایفا سازد.

شکرگزاری آن قدر دارای اهمیت است که خداوند در قرآن به اهمیت آن پرداخته است و نعمات دنیوی و اخروی که در راس آن هدایت الهی و عاقبت به خیری است را منوط به آن دانسته است. خداوند تبارک‌وتعالی در قرآن‌کریم درباره حضرت ابراهیم علیه‌السلام می‌فرماید: «شَاکِرًا لِّأَنْعُمِهِ اجْتَبَاهُ وَهَدَاهُ إِلَى صِرَاطٍ مُّسْتَقِیمٍ. (آیه21/سوره نحل) نعمت‌هاى او را شکرگزار بود [خدا] او را برگزید و به راهى راست هدایتش کرد.»با توجه به این آیه می‌توان ‌فهمید که شاکر بودن حضرت ابراهیم علیه‌السلام مقدمه‌ایی بوده برای برگزیده شدن او و برخوردار شدنش از نعمت هدایت الهی. خداوند تبارک‌وتعالی در جایی دیگر مرز بین نعمت و نقمت را همین شکرگزاری برمی‌شمارد و می‌فرماید:«وَإِذْ تَأَذَّنَ رَبُّكُمْ لَئِن شَكَرْتُمْ لأَزِیدَنَّكُمْ وَلَئِن كَفَرْتُمْ إِنَّ عَذَابِی لَشَدِیدٌ .(آیه7/سوره ابراهیم ).و هنگامی که پروردگارتان گوشزد کرد که همانا اگر شکر [نعمت را] به جای آورید، حتماً [آن را ]برای شما افزون می کنم و اگر ناسپاسی کنید، بی شک عذاب من [برای ناسپاسان] سخت خواهد بود.» همه این آیات نشان از جایگاه ویژه فرهنگ تشکر و سپاس‌گزاری دارد.

معمولا کسانی که از ما به خاطر زحمتی که برایشان کشیده‌ایم تشکر می‌کنند، در نزدمان دوست‌داشتنی‌تر هستند. در رابطه با همسران هم مسئله به همین‌صورت است و حتی می‌تواند از اهمیت بیشتری نیز برخوردار باشد.در ابتدای زندگی چون زن و شوهر سعی دارند که محبوبیت بیشتری در نزد همسرشان داشته باشند، نسبت به رعایت این‌گونه موارد دقت بیشتری به خرج می‌دهند ولی متاسفانه با گذر زمان و عادی‌تر شدن روابط توجه آنها نیز به مواردی که جلب محبت همسر را به همراه دارد، بسیار کم‌رنگ می‌شود و این همان نقطه حساسی است که زندگی‌های زناشویی را به سردی می‌کشاند و گرمای کانون زندگی را از بین می‌برد. باید به این مسئله توجه ویژه داشت که این گرما و صمیمیت کانون خانواده است که باعث می‌شود زن و مرد در بسیاری از موارد پرانرژی به امورات فردی و اجتماعی خود بپردازند و از آسیب‌های محیط اطراف خود در امان بمانند. هرچه گرمای محیط زناشویی بیشتر باشد استحکام شخص در مواجه با مسائل و مشکلات اطراف، بیشتر خواهد بود.

آن‌قدر برای قدردانی و تشکر همسران آثار مثبت وجود دارد که دیگر جای این سوال وجود ندارد که پرسیده شود:" باید از چه چیزی تشکر کرد؟"گاهی ما برای تشکر کردن از همسرمان منتظر عملی برزگ از جانب او هستیم در حالی که اعمال کوچک و به ظاهر ساده نیز می‌تواند فرصتی برای قدردانی ما از زحماتشان باشد.در این‌که ما باید قدردان باشیم کسی صحبتی ندارد ولی همین تشکر و قدردانی به نوبه خود نیاز به مدیریت دارد. تشکر ما بسته به نوع و بزرگی کار همسرمان می‌تواند متفاوت باشد.

با وجود این نگاه که بر هر یک از زوجین لازم است که برای حفظ کانون زندگی زناشویی خود تمام تلاش خود را صرف کند، وقتی به سراغ احادیث امامان معصوم علیهم‌السلام می‌رویم به نکات زیبایی درباره آثار تشکر می‌رسیم که ذکر بعضی از این نکات در این نوشته می‌تواند به زوجین در برقراری یک رابطه صمیمانه و به دور از هرگونه تنش کمک به‌سزایی داشته باشد.

1. سپاس‌گزاری از همسر،او را نسبت به زندگی زناشویی رضایتمند نگاه می‌دارد و هم‌چنین وفاداری و تعهدش را نسبت به زندگی مشترک، بیشتر می‌سازد. امام علی علیه‌السلام می‌فرمایند:«شُكرُكَ لِلرّاضى عَنكَ یَزیدُهُ رِضا وَ وَفاءً،[1]سپاس‌گزارى تو از كسى كه از تو راضى است، موجب رضایت و وفادارى بیشتر او مى‌شود.» در این باره مطالب زیادی وجود دارد که با مراجعه به زندگانی بزرگان دینی می‌توان به حقیقت این مسئله پی‌برد که خیلی از مواقع همین قدردانی‌‌های به ظاهرساده از جانب شوهر، توانسته است زنی که در خانه پدری در ناز و نعمت بوده را در شرایط اقتصادی نامطلوب، در کنار همسرش حقیقتا راضی و خوشنود نگه دارد.

2.تشکر از همسر، کدورت‌ او را نسبت به فرد از بین می‌برد. امام على علیه‌السلام :«شُكرُكَ لِلسّاخِطِ عَلَیكَ یوجِبُ لَكَ مِنهُ صَلاحا و َتَعَطُّفا؛[2]سپاس‌گزاریت از كسى كه از تو ناخشنود است، سبب رفع ناراحتى و مهربانى او نسبت به تو مى‌شود.» چه بسیار ناگواری‌ها که خواسته و ناخواسته بین همسران به‌وجود می‌آید و یک تشکر زبانی یا یک قدردانی عملی مانند خرید یک هدیه آن را به کلی از بین می‌برد.

3. شکرگزاری نسبت به همسر باعث می‌شود که همیشه در وجود او انرژی مثبت برای زندگی مشترک وجود داشته باشد و آثار و نعمات زیادی را برای او به همراه بیاورد که از جمله آن می‌توان به احساس مفید بودن و ارزشمندی، آرامش، ثبات قدم و صبر در برابر مشکلات و...اشاره کرد. امام سجاد علیه‌السلام می‌فرمایند:«اَلذُّنوبُ الَّتى تُغَـیِّرُ النِّعَمَ: اَلْبَغْىُ عَلَى النّاسِ وَ ...وَ كُفْرانِ النِّعَمِ وَ تَرْكِ الشُّكْر...»؛[3]گناهانى كه باعث تغییر نعمت‌ها مى‌شوند، عبارت‌اند از: ستم کردن به مردم و...و كفران نعمت و ترك شكر... ». یک تشکر به ظاهر ساده در صورت رعایت نشدن، می‌تواند به مرور نعمت زندگی زیبا و پر از صمیمیت زوجین را تغییر داده و آن را به کانونی برای جدال و تنش‌های طاقت‌فرسا در درون خانواده تبدیل کند و فرصت‌های بسیار زیادی را از هر دوی زوجین بسوزاند و در آخر چیزی جر آه حسرت برای آنان برجای نگذارد.

تشکر سرمایه‌گزاری است؛ از ابراز آن نهراسید...[4]

-----------------------------------------------------------

پی‌نوشت:

1.شرح آقا جمال خوانسارى بر غرر الحكم و درر الكلم ج‏4، ص 161 ، ح5668

2.تصنیف غررالحکم و دررالکلم ص280 ، ح6198

3.معانى الاخبار، ص 270

4.برای مطالعه بیشتر رک: کتاب همسران سازگار، نویسنده علی حسین زاده، انتشارات موسسه امام خمینی ره

طبقه بندی: تحکیم خانواده،  هدف از تشکیل خانواده، 
برچسب ها: بی‌بهانه قدردان باشید،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ جمعه 14 شهریور 1393 توسط : علی صفابخش
وصیت شهدا
روزشمار غدیر مهدویت امام زمان (عج) حدیث موضوعی