خانواده موفق

"بسم الله الرحمن الرحیم اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً. " "با هر گناهی که انسان انجام میدهد عقلی از او جدا می شود که دیگر برنمی گردد ............ وقتی بنده گناه میکند به سبب انجام آن گناه, علمی راکه یاد گرفته بود , فراموش می کند.......... حسن خزّاز ، از امام رضا ( علیه السّلام ) شنیدم كه فرمودند : بعضى از كسانى كه ادّعاى محبّت و دوستى ما را دارند، ضررشان براى شیعیان ما از دجّال بیشتر است. حسن گفت: عرض كردم اى پسر رسول خدا( صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم ) به چه علّت؟ فرمود: به خاطر دوستى‏شان با دشمنان ما و دشمنى‏شان با دوستان ما. و هر گاه چنین شود، حقّ و باطل به هم در آمیزد و امر مشتبه گردد و مؤمن از منافق باز شناخته نشود. ( صفات الشیعه ص 8 ) ...........همیشه می توان تولدی دوباره داشت" هر چه ایمان انسان کامل تر باشد به همسرش بیشتر ابراز محبت می کندرسول خدا (ص): مستدرک، ج 14، ص 157 " خدا شما را رحمت کند ،بدانید که همانا شما در روزگارى هستید که:گوینده حق اندک/و زبان از راستگویى عاجز/و حق طلبان بى ارزشند/مردم گرفتار گناه و به سازشکارى همداستانند ،جوانانشان بد اخلاق/و پیر مردانشان گنهکار/و عالمشان دو رو/و نزدیکانشان سود جویند/نه خردسالانشان بزرگان را احترام مى‏ کنند/و نه توانگرانشان دست مستمندان را مى ‏گیرند.ترجمه خطبه 233 نهج البلاغه . بعضی از آیات هستند،که وقتی اونا رو می خونم،شرمنده ی خدا میشم،مثل همین آیه ی " الیس الله بکاف عبده " (الزمر، آیه 36)آیا خدا، برای بندگانش کافی نیست؟ " بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد. کسی که تو را دوست دارد، از تو انتقاد می کند و کسی که با تو دشمنی دارد، از تو تعریف و تمجید می کند. نیاز مردم به شما از نعمتهای خدا بر شما است، از این نعمت افسرده و بیزار نباشید. امام حسین(ع( " تعجّب دارم از کسی که نسبت به تشخیص خوب و بد خوراکش اهتمام می‌ورزد که مبادا ضرری به او برسد، چگونه نسبت به گناهان و دیگر کارهایش اهمیّت نمی‌دهد و نسبت به مفاسد دنیایی، آخرتی، روحی، فکری، اخلاقی و... بی‌تفاوت است. امام سجاد (َع("برترین بی نیازی و دارایی، ناامیدی است از آنچه در دست مردم است. حضرت علی(ع)" هر که بر زیردستان نبخشاید، به جور زبردستان گرفتار آید. سعدی " آنها فقط از «فهمیدن» تو می‌ترسند/از «تن» تو- هر چقدر هم که قوی باشد- ترسی ندارند/از گاو که گنده‌تر نمی‌شوی،می‌دوشندت/از خر که قوی‌تر نمی‌شوی، بارت می‌کنند/از اسب که دونده‌تر نمی‌شوی، سوارت می‌شوند/آنها فقط از «فهمیدن» تو می‌ترسند:علی شریعتی " مکه برای شما، فکه برای من!بالی نمی خواهم، این پوتین های کهنه هم می توانند مرا به آسمان ببرند…شهید آوینی" دانش پاك در دلهای ناپاك قرار نمی گیرد/اگر می خواهی هستی را بشناسی، خود را بشناس.سقراط " . همیشه می توان تولدی دوباره داشت . "
هنوز اخبار ساعت ده شروع نشده اما خسته‌تر از آن هستید که تماشا کنید -- واقعاً چه کسی می‌تواند تا آن موقع شب بیدار بماند؟ سرویس مدرسه، تغذیه بچه‌ها، فعالیت‌های بعد از مدرسه، شام، تکالیف خانه، وقت حمام و نظافت، وقت خواب؛ اینها همه واقعیت‌های پدر/مادر بودن است. فقط آنقدر انرژی دارید که خودتان را تا تختخوابتان بکشانید تا بتوانید صبح زود بیدار شده و دوباره برنامه روزانه‌تان را شروع کنید. وقتی بچه کوچک داشته باشید، هر روز برایتان به اندازه یک هفته می‌گذرد و هر هفته برایتان یک ماه.

هر یک سالی که فرزندتان بزرگتر می‌شود، سالها برایتان مثل برق و باد می‌گذرد. با یک چشم به هم زدن، پنج ماهگی به پنج سالگی تبدیل می‌شود و بعد به خودتان می‌آیید و می‌بینید که پانزده ساله شده است. این گذشت برق‌آسای زمان که نوزادان را به نوجوان تبدیل می‌کند. همان ساعت بیولوژیکی دیگر است که زوج‌های جوان با آن روبه‌رو هستند. هر روز رشد و شگفتی‌های بسیاری از فرزندتان به شما نشان می‌دهد اما مشغله زندگی والدین آنقدر زیاد است که بیشتر وقت‌ها نمی‌توانید نکات ظریف و حساس کودکی فرزندتان را درک کنید.
والدین روش‌های مختلفی برای بزرگ کردن فرزندانشان دارند اما یک فلسفه در بین همه آنها مشترک است: باید با فرزندانتان وقت بگذرانید. آنها باید شما را بشناسند و ببینند که چطور زندگی می‌کنید. و درمقابل، به شما کمک خواهند کرد که خودتان هم خودتان را بهتر بشناسید.

وقتی همه زمانی که فرزندتان در مهدکودک، خواب، در مدرسه، در خانه دوستان، با پرستار، در اردو و مشغول فعالیت‌هایی است که شما در آن شرکت ندارید را جمع بزنید، ساعت‌های باقیمانده واقعاً ارزشمند خواهند بود. بین تولد فرزندتان تا رفتن او به دانشگاه فقط ۹۴۰ جمعه است که می‌توانید با او بگذرانید. شاید به نظرتان زیاد برسد اما تا امروز چند تای آن را از دست داده‌اید؟ اگر فرزندتان ۵ ساله باشد، ۲۶۰ روز از این جمعه‌ها رفته است. و هرچه سن فرزندتان بالاتر می‌رود، جمعه‌هایش پرمشغله‌تر می‌شود و بیشتر دوست دارد آن را با دوستان و همسالانش بگذراند. روزهای هفته چطور؟ برحسب سن فرزندتان و اینکه بیرون از منزل شاغل باشید یا خیر، بیشتر از یک تا دو ساعت در روز نمی‌توانید با او بگذرانید.

اما به جای اینکه نگران این باشید که چند دقیقه در روز را می‌توانید با فرزندتان بگذرانید، سعی کنید این دقیقه‌ها را به اوقاتی فوق‌العاده تبدیل کنید. والدین معمولاً میزان زمان را با کیفیت آن اشتباه می‌گیرند. دو ساعت در طبیعت، یک عصر در سینما، شام در رستوران. ولی واقعیت این است که این زمان باکیفیت دقیقاً وقتی رخ می‌دهد که اصلاً انتظارش را ندارید. بله گشت و گذار در طبیعت عالی است اما زمانی که در راه برای رسیدن به کلاس زبانش هستید هم می‌تواند به اندازه آن مفید باشد.

از این حقه مغزی برای اصلاح طرزتفکرتان استفاده کنید: طی یک روز پرمشغله، تجسم کنید که ساعت بیولوژیکی زندگیتان جلو رفته و به زمانی می‌رسد که فرزندانتان بزرگ شده‌اند و خانه را ترک کرده‌اند. تختخواب‌هایشان را تمیز و مرتب تصور کنید. طبقات اسباب‌بازی‌ها را نگاه کنید که روی آن خاک نشسته است. لباس کثیفی در سبد رخت‌چرک‌ها نیست. حالا ساعت بیولوژیکی را دوباره به زمان حال برگردانید و دقایق امروز را همانطور که هستند ببینید: محدود و زودگذر.

شاید همه روزهایی که کنار فرزندنتان هستید عالی نباشد، اما مطمئناً یک روز با رفتنشان روبه‌رو می‌شوید و آن روز از هموار کردن مسیر موفقیت آن احساس رضایت می‌کنید. بااینکه ما هم نمی‌دانیم چطور می‌توان گذشت زمان را کندتر کرد اما ایده‌هایی داریم که کمکتان می‌کند بهترین استفاده را از اوقاتی که کنار فرزندتان هستید ببرید.
پیاده‌روی شبانه

ساعت قبل از خواب با بچه‌های کوچک می‌تواند واقعاً پر هرج و مرج باشد. یکی روش عالی برای آرام کردن آنها، راه رفتن در لباس خواب است. اینکار نه تنها به فرزندتان فرصت آرام شدن می‌دهد، لحظات فوق‌العاده‌ای هم در اختیار شما می‌گذارد که با فرزندتان بگذرانید.

رمز این کار همان لباس خواب است. باید بچه را کاملاً برای خواب آماده کنید. یعنی مسواکش را زده باشد، دستشویی رفته و لباس خوابش را بپوشد. بعد او را در روروک یا سه‌چرخه‌اش بنشانید و یا کفش‌هایش را پایش کنید و بعد به آرامی در محل یا خانه بچرخید. البته دقت کنید که این پیاده‌روی باید کاملاً خالی از هرگونه هیجان باشد، یعنی نه توپی پرت کنید، نه چیزی بخورید و نه صحبت پُرهیجانی کنید. مطمئن باشید وقتی که به خانه برسید، فرزندتان کاملاً آماده تختخواب خواهد بود.
شام‌های خانوادگی

شام در خانه با کل خانواده همینطوری خاص هست ولی اگر موضوعی هم داشته باشد، برای فرزندانتان بسیار جذاب‌تر خواهد بود. می‌توانید شام پیتزایی، شام تخم‌مرغی، شام چینی، و … داشته باشید، آشپزخانه را به یک سوشی‌بار یا یک رستوران ایتالیایی تبدیل کنید. وقتی بچه‌ها خوش بگذرانند و تفریح کنند، موقع حرف زدن سر میز شام انرژی بیشتری داشته و چیزهای بیشتری را دوست دارند با شما در میان بگذارند.

چنین شام‌هایی فرصتی عالی برای شرکت کردن بچه‌ها در آشپزی است. می‌توانید به آنها نقش خاص بدهید، نقشی که هر شب متفاوت باشد. آنوقت می‌بینید که وقتی مشغول شستن سبزیجات، به هم زدن سس یا رنده کردن پنیر است، درمورد اتفاقاتی که در مدرسه برایش افتاده است حرف می‌زند. وقتی که صبح می‌خواهد خانه را ترک کند به او یادآوری کنید که شب چه برنامه‌ای دارید. مطمئن باشید که همه روز به آن فکر خواهد کرد.
با هم درستش کنید

هیچوقت درست کردن شیر آبی که چکه می‌کند، تعویض لاستیکی که پنچر شده است یا رنگ کردن نرده‌ها را به تنهایی انجام ندهید. اصلاح مشکلات خانه یکی از بهترین راه‌ها برای وقت گذراندن با فرزندتان و آموزش کار کردن با وسایل خانه و تعمیرات به آنهاست. کافی است به آنها یک چراغ‌قوه دهید و درمورد کارهایی که قرار است با هم انجام دهید برایشان توضیح دهید. هرچه بزرگتر می‌شوند مطمئن باشید که دیگر این شما هستید که چراغ‌قوه را دستتان می‌گیرید و آنها هستند که کار را انجام می‌دهند.
همه جا را با ماشین نروید

لحظاتی که با بردن فرزندتان به فواصل نزدیک با ماشین صرفه‌جویی می‌کنید، لحظات نابی هستند که براحتی از دستشان می‌دهید. دفعه بعدی که خواستید فرزندتان را به جایی نزدیک ببرید، پیاده بروید. راه رفتن با فرزندتان راهی فوق‌العاده برای کندتر کردن شتاب زندگی و گذراندن اوقاتی لذت‌بخش با آنهاست. در طول مسیر درمورد اینکه کجا می‌خواهید بروید، به چه فکر می‌کنید، فرزندتان به چه فکر می‌کند، در مسیر چه چیزهایی می‌بینید، و اینکه در مدرسه چه اتفاقاتی افتاده است صحبت کنید. اگر قرار است او را جایی بگذارید و دوباره برای برگرداندن او بیایید، یک کوله‌پشتی برای خودتان بردارید و کتابی برای خواندن یا وسیله کارتان را در آن بگذارید، و بعد محیطی خلوت و آرام پیدا کرده و در آنجا منتظر فرزندتان بمانید. بعد او را برداشته و با هم به سمت خانه پیاده برگردید.
با او بازی کنید

اگر تصمیم گفتید بازی‌های ویدئویی برای فرزندتان بخرید، یادتان باشد که خودتان هم آن را یاد بگیرید تا بتوانید از این بخش از دنیای فرزندتان هم لذت ببرید. چرا؟ چون این راهی عالی است که فرزندتان شما را موجودی مثل خودش ملموس ببیند. دوم اینکه، مطمئناً خودتان هم از بازی کردن لذت خواهید برد. و آخر اینکه بعضی از بازی‌ها تقلید از فعالیت‌های دنیای واقعی هستند مثل بازی تنیس، بسکتبال، فوتبال و رقص. اما دقت کنید که باید زمان استفاده از آنها را محدود کنید تا واقعیت مجازی آنها بر واقعیت عینی زندگی‌تان غلبه نکند.
بستنی و پاپکرن درست کنید

بله همه ما می‌دانیم که بحران چاقی این روزها بیداد می‌کند و مطمئناً هم نمی‌خواهیم که به بچه‌هایمان یاد بدهیم که با غذاها آرامش بگیرند. اما بچه‌ها باید بچگی کنند و وقتی بزرگ می‌شوند و خودشان بچه‌دار می‌شوند (منظورمان خودتان هستید!) باز هم لازم است که گاه و بیگاه احساس بچگی کنند.

بعضی مناسبت‌های خاص را با تنقلات مفرح جشن بگیرید و با این کار خاص‌تر هم خواهند شد چون همیشه اتفاق نمی‌افتند. عصرهای تابستانی با بستنی یا شب‌های سرد زمستانی با شکلات گرم یا پاپکرن بسیار خوش خواهد گذشت. اگر واقعاً دوست ندارید فرزندتان اتقلات ناسالم بخورد، خوردن سیب پخته با دارچین و کشمش، اسموتی توت‌فرنگی و موز یخی با ماست هم می‌تواند هم برای شما و هم فرزندتان لذت‌بخش باشد.

مهم آن چیزی نیست که می‌خورید، مهم این است که تنقلات می‌توانند شروع‌کننده یک گفتگو باشند. شاید بچه‌ها سالهای بعد همه آن جوک‌ها و حرف‌هایی که آن شب‌ها زده‌اید را به خاطر نگه ندارند اما مطمئن باشید که طعم آن سیب و دارچین را به خاطره‌شان می‌سپارند.

اگر یاد بگیرید از همه لحظاتی که با فرزندتان دارید به خوبی استفاده کنید، نه تنها پدر/مادری فوق‌العاده خواهید بود، بلکه به فرزندانتان هم یاد می‌دهید که چطور در آینده پدر/مادری عالی باشند. به فرزندانتان نشان دهید که چقدر زمانی که با آنها دارید برایتان ارزشمند است.
برچسب ها: "صرف زمان برای کودکان مهمتر است از صرف پول برای آنها.".،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 7 مهر 1393 توسط : علی صفابخش
وصیت شهدا
روزشمار غدیر مهدویت امام زمان (عج) حدیث موضوعی