تبلیغات
خانواده موفق - رفتار باکوچولوهای حرف گوش نکن!

خانواده موفق

"بسم الله الرحمن الرحیم اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً. " "با هر گناهی که انسان انجام میدهد عقلی از او جدا می شود که دیگر برنمی گردد ............ وقتی بنده گناه میکند به سبب انجام آن گناه, علمی راکه یاد گرفته بود , فراموش می کند.......... حسن خزّاز ، از امام رضا ( علیه السّلام ) شنیدم كه فرمودند : بعضى از كسانى كه ادّعاى محبّت و دوستى ما را دارند، ضررشان براى شیعیان ما از دجّال بیشتر است. حسن گفت: عرض كردم اى پسر رسول خدا( صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم ) به چه علّت؟ فرمود: به خاطر دوستى‏شان با دشمنان ما و دشمنى‏شان با دوستان ما. و هر گاه چنین شود، حقّ و باطل به هم در آمیزد و امر مشتبه گردد و مؤمن از منافق باز شناخته نشود. ( صفات الشیعه ص 8 ) ...........همیشه می توان تولدی دوباره داشت" هر چه ایمان انسان کامل تر باشد به همسرش بیشتر ابراز محبت می کندرسول خدا (ص): مستدرک، ج 14، ص 157 " خدا شما را رحمت کند ،بدانید که همانا شما در روزگارى هستید که:گوینده حق اندک/و زبان از راستگویى عاجز/و حق طلبان بى ارزشند/مردم گرفتار گناه و به سازشکارى همداستانند ،جوانانشان بد اخلاق/و پیر مردانشان گنهکار/و عالمشان دو رو/و نزدیکانشان سود جویند/نه خردسالانشان بزرگان را احترام مى‏ کنند/و نه توانگرانشان دست مستمندان را مى ‏گیرند.ترجمه خطبه 233 نهج البلاغه . بعضی از آیات هستند،که وقتی اونا رو می خونم،شرمنده ی خدا میشم،مثل همین آیه ی " الیس الله بکاف عبده " (الزمر، آیه 36)آیا خدا، برای بندگانش کافی نیست؟ " بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد. کسی که تو را دوست دارد، از تو انتقاد می کند و کسی که با تو دشمنی دارد، از تو تعریف و تمجید می کند. نیاز مردم به شما از نعمتهای خدا بر شما است، از این نعمت افسرده و بیزار نباشید. امام حسین(ع( " تعجّب دارم از کسی که نسبت به تشخیص خوب و بد خوراکش اهتمام می‌ورزد که مبادا ضرری به او برسد، چگونه نسبت به گناهان و دیگر کارهایش اهمیّت نمی‌دهد و نسبت به مفاسد دنیایی، آخرتی، روحی، فکری، اخلاقی و... بی‌تفاوت است. امام سجاد (َع("برترین بی نیازی و دارایی، ناامیدی است از آنچه در دست مردم است. حضرت علی(ع)" هر که بر زیردستان نبخشاید، به جور زبردستان گرفتار آید. سعدی " آنها فقط از «فهمیدن» تو می‌ترسند/از «تن» تو- هر چقدر هم که قوی باشد- ترسی ندارند/از گاو که گنده‌تر نمی‌شوی،می‌دوشندت/از خر که قوی‌تر نمی‌شوی، بارت می‌کنند/از اسب که دونده‌تر نمی‌شوی، سوارت می‌شوند/آنها فقط از «فهمیدن» تو می‌ترسند:علی شریعتی " مکه برای شما، فکه برای من!بالی نمی خواهم، این پوتین های کهنه هم می توانند مرا به آسمان ببرند…شهید آوینی" دانش پاك در دلهای ناپاك قرار نمی گیرد/اگر می خواهی هستی را بشناسی، خود را بشناس.سقراط " . همیشه می توان تولدی دوباره داشت . "
فرزندتان از شما حرف‌شنوی ندارد و این موضوع کلافه‌تان کرده است؟ جای نگرانی نیست چون با تصحیح رفتارتان می‌توانید توجه فرزندتان را به سوی خود جلب کنید.

تماس چشمی داشته باشید

وقتی از فرزندتان چیزی می‌خواهید یا صدایش می‌کنید اگر حواسش به شما نیست ابتدا از او بخواهید به چشم‌هایتان نگاه کند. برای مثال به او بگویید: «عزیزم! لطفا به چشم‌های من نگاه کن.» وقتی توانستید تماس چشمی با او برقرار کنید، بهتر می‌توانید حرفتان را به گوش او برسانید اما مراقب باشید این نوع تماس چشمی به منظور کنترل کردن او نباشد چون کودک شما باهوش‌تر از چیزی است که فکر می‌کنید و این نوع نگاه را درک خواهد کرد.
 با او به تعامل بپردازید و دوستانه خواسته‌تان را بیان کنید. همچنین هنگام خواستن چیزی از فرزندتان ابتدا نام او را صدا و محترمانه با او صحبت کنید. حتی یک کودک 2 ساله هم مفهوم لطفا را درک می‌کند بنابراین در جملاتتان نهایت احترام و ادب را لحاظ کنید.

کوتاه و مختصر حرف بزنید

اگر از آن گروه والدینی باشید که یک جمله را بارها برای فرزندشان تکرار می‌کنند و در آن واحد خواسته‌های متفاوتی از او دارند هرگز نمی‌توانید فرزندان حرف‌شنویی داشته باشید زیرا فرزندتان به این نتیجه می‌رسد که خود شما هم دقیقا نمی‌دانید دنبال چه چیز هستید. مختصر و قاطع صحبت کنید تا کودک برای شنیدن حرف‌هایتان مشتاق باشد.

از جملات ساده استفاده کنید

گاهی اوقات کودک شما در سنی است که هنوز قادر به درک تمامی جملاتتان نیست. برای کودکان در این سنین باید از جملات ساده و یک‌بخشی استفاده کنید. از کودک بخواهید آنچه از او خواسته‌اید را برایتان تکرار کند. اگر او نتوانست این کار را انجام دهد یعنی به درستی متوجه حرف شما نشده است.

از جملات منفی استفاده نکنید

یکی از اشتباهات والدین این است که مدام از جملات منفی برای امر و نهی فرزندانشان استفاده می‌کنند. جملات مثبت را جایگزین جملات منفی کنید. برای مثال به جای اینکه از فرزندتان بخواهید داخل اتاق ندود از او بخواهید آرام‌تر راه برود یا به بازی دیگری بپردازد. تاثیر این نوع جملات روی فرزندتان بیشتر از جملات منفی و بازدارنده است.

نشان بدهید که چقدر جدی هستید

فرزندتان در حال تماشای تلویزیون است و شما در آشپزخانه در حال تدارک میز شام. با صدای بلند از او می‌خواهید تلویزیون را خاموش کند و برای صرف شام به دیگر اعضای خانواده ملحق شود اما نتیجه‌ای دریافت نمی‌کنید. بهترین راهکار این است وارد اتاق فرزندتان شوید و چند دقیقه در لذت تماشای فیلم با او شریک شوید.

بعد از او بخواهید تلویزیون را خاموش کند. با این کار نشان داده‌اید چقدر در خواسته‌تان جدی هستید و با این کار باعث می‌شوید فرزندتان از شما حرف‌شنوی بیشتری داشته باشد.
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ جمعه 25 مهر 1393 توسط : علی صفابخش
وصیت شهدا
روزشمار غدیر مهدویت امام زمان (عج) حدیث موضوعی