تبلیغات
خانواده موفق - پرورش حسینی(علیه السلام)

خانواده موفق

"بسم الله الرحمن الرحیم اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً. " "با هر گناهی که انسان انجام میدهد عقلی از او جدا می شود که دیگر برنمی گردد ............ وقتی بنده گناه میکند به سبب انجام آن گناه, علمی راکه یاد گرفته بود , فراموش می کند.......... حسن خزّاز ، از امام رضا ( علیه السّلام ) شنیدم كه فرمودند : بعضى از كسانى كه ادّعاى محبّت و دوستى ما را دارند، ضررشان براى شیعیان ما از دجّال بیشتر است. حسن گفت: عرض كردم اى پسر رسول خدا( صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم ) به چه علّت؟ فرمود: به خاطر دوستى‏شان با دشمنان ما و دشمنى‏شان با دوستان ما. و هر گاه چنین شود، حقّ و باطل به هم در آمیزد و امر مشتبه گردد و مؤمن از منافق باز شناخته نشود. ( صفات الشیعه ص 8 ) ...........همیشه می توان تولدی دوباره داشت" هر چه ایمان انسان کامل تر باشد به همسرش بیشتر ابراز محبت می کندرسول خدا (ص): مستدرک، ج 14، ص 157 " خدا شما را رحمت کند ،بدانید که همانا شما در روزگارى هستید که:گوینده حق اندک/و زبان از راستگویى عاجز/و حق طلبان بى ارزشند/مردم گرفتار گناه و به سازشکارى همداستانند ،جوانانشان بد اخلاق/و پیر مردانشان گنهکار/و عالمشان دو رو/و نزدیکانشان سود جویند/نه خردسالانشان بزرگان را احترام مى‏ کنند/و نه توانگرانشان دست مستمندان را مى ‏گیرند.ترجمه خطبه 233 نهج البلاغه . بعضی از آیات هستند،که وقتی اونا رو می خونم،شرمنده ی خدا میشم،مثل همین آیه ی " الیس الله بکاف عبده " (الزمر، آیه 36)آیا خدا، برای بندگانش کافی نیست؟ " بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد. کسی که تو را دوست دارد، از تو انتقاد می کند و کسی که با تو دشمنی دارد، از تو تعریف و تمجید می کند. نیاز مردم به شما از نعمتهای خدا بر شما است، از این نعمت افسرده و بیزار نباشید. امام حسین(ع( " تعجّب دارم از کسی که نسبت به تشخیص خوب و بد خوراکش اهتمام می‌ورزد که مبادا ضرری به او برسد، چگونه نسبت به گناهان و دیگر کارهایش اهمیّت نمی‌دهد و نسبت به مفاسد دنیایی، آخرتی، روحی، فکری، اخلاقی و... بی‌تفاوت است. امام سجاد (َع("برترین بی نیازی و دارایی، ناامیدی است از آنچه در دست مردم است. حضرت علی(ع)" هر که بر زیردستان نبخشاید، به جور زبردستان گرفتار آید. سعدی " آنها فقط از «فهمیدن» تو می‌ترسند/از «تن» تو- هر چقدر هم که قوی باشد- ترسی ندارند/از گاو که گنده‌تر نمی‌شوی،می‌دوشندت/از خر که قوی‌تر نمی‌شوی، بارت می‌کنند/از اسب که دونده‌تر نمی‌شوی، سوارت می‌شوند/آنها فقط از «فهمیدن» تو می‌ترسند:علی شریعتی " مکه برای شما، فکه برای من!بالی نمی خواهم، این پوتین های کهنه هم می توانند مرا به آسمان ببرند…شهید آوینی" دانش پاك در دلهای ناپاك قرار نمی گیرد/اگر می خواهی هستی را بشناسی، خود را بشناس.سقراط " . همیشه می توان تولدی دوباره داشت . "
تربیت,تربیت حسینی
اشاره

یکی از مسئولیت‌های والدین و مربیان در تربیت دینی فرزندان و دانش آموزان، تقویت محبت به خوبان و بد آمدن از دشمنان آنان است. این موضوع که در فروع دین از آن به تولی و تبری نام برده می‌شود، نقش مهمی در جهت دهی دینی به عواطف متربیان دارد و از آنان افرادی هویت یافته می‌سازد.

در قرآن کریم، به این موضوع توجه اساسی شده است. در آیه23 سوره شوری می‌خوانیم: «قُل لَّا أَسْأَلُكُمْ عَلَیْهِ أَجْرًا إِلَّا الْمَوَدَّةَ فِی الْقُرْبَى وَمَن یَقْتَرِفْ حَسَنَةً نَّزِدْ لَهُ فِیهَا حُسْنًا إِنَّ اللَّهَ غَفُورٌ شَكُورٌ؛ [ای پیامبر] بگو به ازاى آن [رسالت] پاداشى از شما خواستار نیستم مگر دوستى در باره خویشاوندان و هر كس نیكى به جاى آورد [و طاعتى اندوزد] براى او در ثواب آن خواهیم افزود قطعا خدا آمرزنده و قدرشناس است.»
در روایتی از پیغمبر اکرم نیز آمده است: «کسی ایمان ندارد مگر آنکه مرا از خودش و اهل بیت مرا از اهل بیت خودش بیشتر دوست داشته باشد.»[1]

بر اساس این توصیه‌ها و سفارشات، لازم است درباره فرزندان، دانش آموزان و تمام کسانی که تربیت دینی را در متن کار خود قرار داده‌اند، برنامه تربیت عاطفی را در پیش بگیریم. این برنامه در نوجوانان که از هیجان بالاتری برخوردارند و زمینه جهش عاطفی در آن‌ها بیشتر است، چشمگیرتر خواهد بود.

راهکارهای پرورش حسینی

تربیت فرزندانی کربلا شور و عاشورا شعور، امید و آرزوی همه والدین و مربیان سرشت نهاد و حسین باور است. این کوتاه نوشتار بدنبال ارائه نکته‌هایی کوتاه و کاربردی است تا به تحقق این مهم یاری رساند.

می‌توان قبل از ورود به دهه محرم، با برنامه ریزی درست، از تمام دانش آموزان مدرسه خواسته شود که در صورت امکان، در روزهای دهه محرم همگی با لباس مشکی و یا با شالی مشکی به مدرسه بیایند. سیاه پوش بودن یک دست یک مدرسه، علاوه بر ارائه تصویری زیبا از عزاداری، فضای روحی نوجوانان را برای شرکت بهتر در مراسمات و ماندگاری خاطرات در این مدت زمان، بهتر می‌کند.

مربیان و معلمان می‌توانند دانش آموزان را به چند گروه پنج یا ده‌ نفره تقسیم كنند و مسئولیت اجرای برنامه عزاداری را هر روز به یك گروه واگذار کنند. از این‌رو بهتر است قبل از هرچیز، از آن‌ها خواسته شود تا فهرستی از برنامه‌های خود را به مربیان ارائه دهند و مربیان آنان را با کمک‌های فکری برای اجرای هرچه بهتر برنامه‌ یاری كنند.

مربیان لازم است در مراسمات خود، نهایت اختصار را رعایت كنند؛ زیرا ‌بی‌توجهی به این نكته مهم، موجب زدگی دانش آموزان خواهد شد.

لازم است جهت اداره کردن هر چه بهتر برنامه‌ها، از سخنرانان آزموده و توانمند، تاثیرگذار كمك گرفته شود.

نباید از ترویج و ارائه كتب پرمحتوا و مفید، ولی كوتاه در مورد امام حسین(علیه‌‌السلام) و برگزاری مسابقه از آن كتاب‌ها در ماه محرم غفلت کرد. بسیاری از معارف دین از این طریق به دانش آموزان منتقل می‌شود.

نباید اجرای مراسمات دینی به مدرسه محدود شود. لذا در حد امكان برای شرکت دانش آموزان در مراسمات مذهبی خارج از مدرسه برنامه‌ریزی شود.

بهتر است که هر روز از دهه محرم، به نام یكی از بزرگواران كربلا نام‌گذاری شود، بطوریکه محوریت سخنرانی و عزاداری درباره شخصیت آن نام معرفی شده اختصاص یابد.
می‌توان در اجرای عزاداری به شیوه‌های مختلف؛ همچون زنجیر زنی، سینه‌زنی، سخنرانی،‌ اجرای تعزیه، نوحه خوانی و‌ ... جلسه اداره شود.

می‌توان با توجه به توانمندی‌ و ظرفیت هر كدام از دانش آموزان، به آنان مسئولیتی در اجرای مراسم عزاداری داد.

لازم است که مربیان دلیل برگزاری و جزئیات مراسمات دینی و مذهبی را برای دانش آموزان توضیح دهند تا حضور آنان در این مراسمات این چنینی آگاهانه باشد.

می‌توان با استفاده از کارشناسان دینی و مذهبی علت شیوه‌های عزاداری؛ مانند سینه‌زنی، مداحی، زنجیرزنی و ... را برای دانش آموزان توضیح داد.

می‌توان تابلوی اعلاناتی در مدرسه ویژه احادیث اهل بیت(علیهم‌السلام) درباره فضیلت دوست داشتن ایشان تعبیه کرد، بطوریکه روایاتش را هر هفته تغییر داد. همچنین برای بهتر دیده شدن روایات مسابقه‌ای ترتیب داد و برایش جایزه‌ای در نظر گرفت.

پی‌نوشت:
[1]. شیخ صدوق، علل الشرایع، ص296

برچسب ها: پرورش حسینی(علیه السلام)، پرورش حسینی(علیه السلام، پرورش حسینی،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 27 آبان 1393 توسط : علی صفابخش
وصیت شهدا
روزشمار غدیر مهدویت امام زمان (عج) حدیث موضوعی