تبلیغات
خانواده موفق - عوامل برکت در زندگی

خانواده موفق

"بسم الله الرحمن الرحیم اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً. " "با هر گناهی که انسان انجام میدهد عقلی از او جدا می شود که دیگر برنمی گردد ............ وقتی بنده گناه میکند به سبب انجام آن گناه, علمی راکه یاد گرفته بود , فراموش می کند.......... حسن خزّاز ، از امام رضا ( علیه السّلام ) شنیدم كه فرمودند : بعضى از كسانى كه ادّعاى محبّت و دوستى ما را دارند، ضررشان براى شیعیان ما از دجّال بیشتر است. حسن گفت: عرض كردم اى پسر رسول خدا( صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم ) به چه علّت؟ فرمود: به خاطر دوستى‏شان با دشمنان ما و دشمنى‏شان با دوستان ما. و هر گاه چنین شود، حقّ و باطل به هم در آمیزد و امر مشتبه گردد و مؤمن از منافق باز شناخته نشود. ( صفات الشیعه ص 8 ) ...........همیشه می توان تولدی دوباره داشت" هر چه ایمان انسان کامل تر باشد به همسرش بیشتر ابراز محبت می کندرسول خدا (ص): مستدرک، ج 14، ص 157 " خدا شما را رحمت کند ،بدانید که همانا شما در روزگارى هستید که:گوینده حق اندک/و زبان از راستگویى عاجز/و حق طلبان بى ارزشند/مردم گرفتار گناه و به سازشکارى همداستانند ،جوانانشان بد اخلاق/و پیر مردانشان گنهکار/و عالمشان دو رو/و نزدیکانشان سود جویند/نه خردسالانشان بزرگان را احترام مى‏ کنند/و نه توانگرانشان دست مستمندان را مى ‏گیرند.ترجمه خطبه 233 نهج البلاغه . بعضی از آیات هستند،که وقتی اونا رو می خونم،شرمنده ی خدا میشم،مثل همین آیه ی " الیس الله بکاف عبده " (الزمر، آیه 36)آیا خدا، برای بندگانش کافی نیست؟ " بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد. کسی که تو را دوست دارد، از تو انتقاد می کند و کسی که با تو دشمنی دارد، از تو تعریف و تمجید می کند. نیاز مردم به شما از نعمتهای خدا بر شما است، از این نعمت افسرده و بیزار نباشید. امام حسین(ع( " تعجّب دارم از کسی که نسبت به تشخیص خوب و بد خوراکش اهتمام می‌ورزد که مبادا ضرری به او برسد، چگونه نسبت به گناهان و دیگر کارهایش اهمیّت نمی‌دهد و نسبت به مفاسد دنیایی، آخرتی، روحی، فکری، اخلاقی و... بی‌تفاوت است. امام سجاد (َع("برترین بی نیازی و دارایی، ناامیدی است از آنچه در دست مردم است. حضرت علی(ع)" هر که بر زیردستان نبخشاید، به جور زبردستان گرفتار آید. سعدی " آنها فقط از «فهمیدن» تو می‌ترسند/از «تن» تو- هر چقدر هم که قوی باشد- ترسی ندارند/از گاو که گنده‌تر نمی‌شوی،می‌دوشندت/از خر که قوی‌تر نمی‌شوی، بارت می‌کنند/از اسب که دونده‌تر نمی‌شوی، سوارت می‌شوند/آنها فقط از «فهمیدن» تو می‌ترسند:علی شریعتی " مکه برای شما، فکه برای من!بالی نمی خواهم، این پوتین های کهنه هم می توانند مرا به آسمان ببرند…شهید آوینی" دانش پاك در دلهای ناپاك قرار نمی گیرد/اگر می خواهی هستی را بشناسی، خود را بشناس.سقراط " . همیشه می توان تولدی دوباره داشت . "
درخت

 وقتی دیدم رسول خدا از گرسنگی سنگی بر شکم بسته است، به خانه آمدم و بزغاله‌ای که اندام متوسط داشت را ذبح کردم و از همسرم خواستم با آن غذایی آماده کند، خودم را به سرعت به خندق رساندم و از رسول خدا که از حفر خندق فارغ شده را جهت  صرف غذا به خانه دعوت کردم، در این هنگام رسول خدا دستور داد تا اعلام کنند همه کسانی که در حفر خندق کمک کرده‌اند شام را در خانه جابر مهمان هستند.
جابر می‌گوید: تعداد کسانی که در حفر خندق کمک می‌کردند نزیک به 700 نفر بود و غذایی که من آماده کرده بودم جوابگوی این همه جمعیت نبود، پیش خودم گفتم این غذای بسیار کم چگونه می‌تواند این همه جمعیت را سیر کند؟ خودم را به همسرم رساندم و ماجرا را برایش شرح دادم و او گفت: نگران نباش خدا و رسولش به این مساله داناتر هستند، در همین هنگام بود که رسول خدا به همراه دیگر مهمانان سر رسیدند. 

رسول خدا یکسره به سوی مطبخ آمد و سر دیگ و تنور رفت و دستور داد پارچه‌‏ای روی دیگ و پارچه‏‌ای نیز روی تنور نان انداختند و خود ایستاد و فرمان داد مسلمانان ده نفر ده نفر بیایند و برای هر دسته‌ای مقداری نان از زیر پارچه از تنور بیرون می‏‌آورد و با دست خود در کاسه‏‌های بزرگی که تهیه شد بود می‌گذاشت و مقدای آبگوشت روی نان‌ها می‌‏ریخت و قدری گوشت روی آن می‏‌گذاشت و به آن‌ها می‏‌داد، تا همه آن جمعیت را سیر کرد و در پایان ما و خود حضرت نیز از آن خوردیم و ما بقی را بین همسایه‌ها تقسیم کردیم.[1]راه‌هایی  که پزشکان و دیگر اقشار جامعه  می‌توانند کسب و کار خود را به نعمت برکت مزین سازند عبارتند از:
 1: ایمان به همراه تقوا: اگر ما تاریخ را ورق بزنیم و شرح و حال اقوام و ملت‌ها را مورد برسی قرار دهیم خواهیم دید که بسیاری از اقوام با داشتن ثروت‌های زیاد ولی باز گرسنه بودند و برای تامین نیازهای خود به کشورهای ضعیف‌تر حمله می‌کرند و با قتل و غارت زندگی و کشور خود را به سمت رفاه و آسایش می‌کشاندند، و در نهایت باز گرسنه بودند و سیر نمی‌شدند، در حالی که اگر آنها به جای ظلم و حق‌کشی و تجاوز... به خداوند رحمان و روزی‌ده بی منت ایمان می‌آوردند و به دستورات و قوانینش عمل می‌کردند زندگیشان با برکت می‌شد و با امکانات کم نیز می‌توانستند زندگی آرامش بخشی داشته باشند همان گونه که خداوند در قرآن کریم می‌فرماید:
«وَ لَوْ أَنَّ أَهْلَ الْقُرى‏ آمَنُوا وَ اتَّقَوْا لَفَتَحْنا عَلَیْهِمْ بَرَكاتٍ مِنَ السَّماءِ وَ الْأَرْضِ وَ لكِنْ كَذَّبُوا فَأَخَذْناهُمْ بِما كانُوا یَكْسِبُونَ" [سوره اعراف آیه 96] و اگر اهل شهرها و آبادی‌ها، ایمان مى‏‌آوردند و تقوا پیشه مى‌‏كردند، بركات آسمان و زمین را بر آن‌ها مى‌‏گشودیم ولى آن‌ها حق را تكذیب كردند ما هم آنان را به كیفر اعمالشان مجازات كردیم.»

2: تلاوت قرآن: بسیاری از افراد از صبح علی‌الطلوع تا وقتی که می‌خواهند به رختخواب بروند وقتشان را صرف گوش دادن به آهنگ‌های مجاز و غیر مجاز می‌کنند و یا مشغول خواندن رمان و شعر و روزنامه هستند، ولی اگر همین افراد در کنار همه این برنامه‌هایی که انجام می‌دهند لحظاتی از وقتشان را صرف تلاوت قران کریم یا گوش دادن به صدای ملکوتی قرآن در فضای خانه و محل کار می‌کردند می‌توانستند خیر و برکت را به فضای خانه و زندگی خود دعوت کنند و زندگیشان رنگ و بوی برکت به خود می‌گرفت و می‌توانسند از درآمد کم استفاده‌های زیادی ببرند، همان گونه که امام صادق علیه‌السلام می‌فرماید:
« خانه‌‏اى كه در آن قرآن خوانده شود و ذكر خدا گفته شود بركت آن زیاد مى‏‌شود.»[2]

3: وزن کردن اجناس: قطعا خاصیت وزن و پیمانه این است که هر کسی به اندازه‌ای که پول می‌دهد جنس دریافت کند و اگر این وزن درست و میزان صورت بگیرد باعث می‌شود پولی که به فروشنده و جنسی که به خریدار می‌رسد با برکت مزین شود و این شخص آن را به خوشی و خوبی مصرف نماید، اما اگر وزن و پیمانه‌ای در کار نباشد یا کم فروش و فریب و کلک در کار باشد آن مال دارای برکت نخواهد شد و برای صاحبانش جز وزر و وبال، چیزی به ارمغان نمی‌آورد همان گونه که رسول خدا می‌فرماید:
« خوراك (غلّات) خود را كیل كنید كه بركت در خوراك كیل و پیمانه شده است.»[3]

..............................
پی نوشت ها:
[1]. «عن جابر بن عبد اللّه یقول: لما حفر الخندق رأیت برسول اللّه صلى اللّه علیه (و آله) و سلم خمصا فانكفأت الى امرأنى فقلت لها: هل عندك شئ؟ فانى رأیت برسول اللّه صلى اللّه علیه (و آله) و سلم خمصا شدیدا فاخرجت لى جرابا فیه صاع من شعیر و لنا بهیمة داجن، قال: فذبحتها و طحنت ففرغت الى فراغى فقطعتها فى برمتها ثم ولیت الى رسول اللّه صلى اللّه علیه (و آله) و سلم فقالت: لا تفضحنى برسول اللّه صلى اللّه علیه (و آله) و سلم و من معه، قال: فجئته فساررته فقلت: یا رسول اللّه إنا قد ذبحنا بهیمة لنا و طحنت صاعا من شعیر كان عندنا فتعال أنت و نفر معك، فصاح رسول اللّه صلى اللّه علیه (و آله) و سلم و قال یا أهل الخندق إن جابرا قد صنع لكم سوارا فحیهلا بك.....» [ فضائل الخمسة من الصحاح الستة، ج‏1، ص: 62]
[2]. « الْبَیْتُ الَّذِی یُقْرَأُ فِیهِ الْقُرْآنُ وَ یُذْكَرُ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ فِیهِ تَكْثُرُ بَرَكَتُهُ» كافی، ج 2، ص 498.»[ الكافی، ج‏2، ص 500]
[3]. « كِیلوا طَعامَكُم ، فإنَّ البَرَكةَ فی الطَّعامِ المَكِیلِ . »[ من لا یحضره الفقیه، ج‏3، ص: 268]

برچسب ها: عوامل برکت در زندگی،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ جمعه 7 آذر 1393 توسط : علی صفابخش
وصیت شهدا
روزشمار غدیر مهدویت امام زمان (عج) حدیث موضوعی