خانواده موفق

"بسم الله الرحمن الرحیم اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً. " "با هر گناهی که انسان انجام میدهد عقلی از او جدا می شود که دیگر برنمی گردد ............ وقتی بنده گناه میکند به سبب انجام آن گناه, علمی راکه یاد گرفته بود , فراموش می کند.......... حسن خزّاز ، از امام رضا ( علیه السّلام ) شنیدم كه فرمودند : بعضى از كسانى كه ادّعاى محبّت و دوستى ما را دارند، ضررشان براى شیعیان ما از دجّال بیشتر است. حسن گفت: عرض كردم اى پسر رسول خدا( صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم ) به چه علّت؟ فرمود: به خاطر دوستى‏شان با دشمنان ما و دشمنى‏شان با دوستان ما. و هر گاه چنین شود، حقّ و باطل به هم در آمیزد و امر مشتبه گردد و مؤمن از منافق باز شناخته نشود. ( صفات الشیعه ص 8 ) ...........همیشه می توان تولدی دوباره داشت" هر چه ایمان انسان کامل تر باشد به همسرش بیشتر ابراز محبت می کندرسول خدا (ص): مستدرک، ج 14، ص 157 " خدا شما را رحمت کند ،بدانید که همانا شما در روزگارى هستید که:گوینده حق اندک/و زبان از راستگویى عاجز/و حق طلبان بى ارزشند/مردم گرفتار گناه و به سازشکارى همداستانند ،جوانانشان بد اخلاق/و پیر مردانشان گنهکار/و عالمشان دو رو/و نزدیکانشان سود جویند/نه خردسالانشان بزرگان را احترام مى‏ کنند/و نه توانگرانشان دست مستمندان را مى ‏گیرند.ترجمه خطبه 233 نهج البلاغه . بعضی از آیات هستند،که وقتی اونا رو می خونم،شرمنده ی خدا میشم،مثل همین آیه ی " الیس الله بکاف عبده " (الزمر، آیه 36)آیا خدا، برای بندگانش کافی نیست؟ " بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد. کسی که تو را دوست دارد، از تو انتقاد می کند و کسی که با تو دشمنی دارد، از تو تعریف و تمجید می کند. نیاز مردم به شما از نعمتهای خدا بر شما است، از این نعمت افسرده و بیزار نباشید. امام حسین(ع( " تعجّب دارم از کسی که نسبت به تشخیص خوب و بد خوراکش اهتمام می‌ورزد که مبادا ضرری به او برسد، چگونه نسبت به گناهان و دیگر کارهایش اهمیّت نمی‌دهد و نسبت به مفاسد دنیایی، آخرتی، روحی، فکری، اخلاقی و... بی‌تفاوت است. امام سجاد (َع("برترین بی نیازی و دارایی، ناامیدی است از آنچه در دست مردم است. حضرت علی(ع)" هر که بر زیردستان نبخشاید، به جور زبردستان گرفتار آید. سعدی " آنها فقط از «فهمیدن» تو می‌ترسند/از «تن» تو- هر چقدر هم که قوی باشد- ترسی ندارند/از گاو که گنده‌تر نمی‌شوی،می‌دوشندت/از خر که قوی‌تر نمی‌شوی، بارت می‌کنند/از اسب که دونده‌تر نمی‌شوی، سوارت می‌شوند/آنها فقط از «فهمیدن» تو می‌ترسند:علی شریعتی " مکه برای شما، فکه برای من!بالی نمی خواهم، این پوتین های کهنه هم می توانند مرا به آسمان ببرند…شهید آوینی" دانش پاك در دلهای ناپاك قرار نمی گیرد/اگر می خواهی هستی را بشناسی، خود را بشناس.سقراط " . همیشه می توان تولدی دوباره داشت . "
چکیده: وقتی مراسم عروسی تمام می شود، گرد و غبار احساس فرو می نشیند و پرده ها از دیده گان می افتد و واقعیت درونی شوهرآشکار می گردد. و خانم تازه متوجه می شود که به سان نوزاد تازه متولد شده نیاز به نگهداری دارد.
فرشته آسمانی

وقتی مراسم عروسی تمام می‌شود، گرد و غبار احساس فرو می‌نشیند و پرده‌ها  از دیده‌گان می‌افتد و واقعیت درونی شوهرآشکار می‌گردد. و خانم تازه متوجه می‌شود که به سان نوزاد تازه متولد شده نیاز به نگهداری دارد و اگر مراقبتی صورت نگیرد احتمال خشکیدن نهال زندگی وجود خواهد داشت.

در چنین موقعی تنها پناهگاه زن شوهرش می‌باشد و از آنجایی که اوایل حضورش در دنیای جدید است نمی‌داند چطور باید خواسته‌های خود را مطرح کند، و چه بسا خواسته‌های مشروع و بر حق خود را در قالبی بیان کند که شوهر متوجه نشود، همان طور که وقتی نوزاد متولد می‌شود از هزاران زبان مرسوم در بین انسانها و حتی حیوانات، تنها زبانی که بلد می‌باشد، گریه کردن است، در این مواقع وظیفه والدین این است که با مهر و عطوفت خواسته نوزاد را پیدا کنند و به احساساتش پاسخ مثبت دهند. اما اگر نوزادی یتیم باشد، وضعیت سختی خواهد داشت که هر انسان خدا شناس باید به چنین کودکی ترحم کند و اگر آزارش دهد گناهش خیلی بیشتر از آزار کودکی خواهد بود که والدین دارد، و اگر وی را مورد نوازش قرار دهد خانه‌ای پر از سرور و شادی خداوند در بهشت به وی می‌بخشد چرا که رسول مکرم اسلام می‌فرماید: «اِنَّ فِى الجَنَّةِ دارا یُقالُ لَها دارُ الفَرَحِ لایَدخُلُها اِلاّ مَن فَرَّحَ یَتامَى المُؤمِنینَ؛ در بهشت خانه اى هست كه آن را شادى سرا گویند و جز آنان كه یتیمان مؤمنان را شاد كرده‌اند وارد آن نمى‌شوند» [1] از طرفی روایتی از رسول رحمت داریم که زن را همسان کودک یتیم قرار داده است  و می‌فرماید: «اتقوا الله فی الضعیفین: الیتیم و المرأة فإن خیارکم، خیارکم لأهله، از خدا درباره دو ناتوان بترسید: یتیم و زن؛ به درستی كه بهترین شما کسی است که برای خانواده اش بهتر باشد» [2] با توجه به روایت زیر می‌توان گفت که زن همچون کودک یتیم است که باید مورد توجه شدید شوهر قرار بگیرد.

در چنین شرایطی شوهر نباید انتظار داشته باشد که خواسته‌های همسر همه اصولی و منطقی باشد چرا که زنان ملکه احساسند و لطافت ویژه ای دارند که در سایه همین احساس می‌توانند فرزندان خود را تربیت کنند و خستگی دنیای ماشینی را از وجود شوهر بزدایند، لذا یک نو عروس باید همانند نوزادی که پا به دنیای جدید گذاشته است مورد توجه  شوهر قرار بگیرد تا تمام سختی های زندگی جدید برایش شیرین شود  و با راه ورسم زندگی جدید آشنا شود این در صورتی است که شوهر همسرش را مانند فرزند هدیه الهی تلقی کند و از خداوند به خاطر چنین هدیه ای تشکر کند اما اگر دیدگاهش غیر از این باشد و همسر به عنوان مانع خوشی‌هایش تلقی شود بدیهی است که دشمنش خواهد بود نه هدیه الهی!

یکی دیگر از شباهت های کودک به نوعروس  توقع است! یعنی هیچ شخصی از کودک تازه متولد شده انتظاری ندارد و تنها کاری که از یک کودک بر میاید این است که لبخندی را به شما هدیه کند تا تمام سختی‌ها را فراموش کنید اما این لبخند هم به سادگی به دست نمی‌اید، بلکه زمانی خنده کودک را خواهید دید که به تمام خواسته‌هایش تن داده باشید و مورد لطف و نوازش قرار داده باشید، بنا بر این از نو عروس هم نباید انتظار داشت که در هر حالتی به توقعات شما تن دهد بلکه شوهر باید به سان کودک به توقعات همسر پاسخ مثبت دهد. قال الامام الصادق عَلَیْهِ السَّلامُ « لاغنی بِالزَّوجِ عَن ثَلاثَةِ أشیاء فیما بَینَهُ و بَینَ زوجَتِهِ و هِی: المُوافَقَةُ لِیَجتَلِبَ بِها مُوافَقَتَها و مَحَبَّتَها و هَواها و حُسنُ خُلقِهِ مَعَها وَ استِعمالُهُ استِمالَةَ قَلبِها بِالهَیئَةِ الحَسَنَةِ فی عَینِها و تَوسِعَتِهِ عَلَیها. امام صادق علیه السلام فرمود: شوهر در رابطه خود با همسرش از سه چیز بی نیاز نیست: سازگاری با او تا به این وسیله سازگاری و محبت و عشق او را به خود جلب کند و خوش خویی با او و دلبری از او با آراستن خود برای وی و فراهم آوردن امکانات آسایش او»[3] پس در سایه عطوفت می توان از مهر و محبت همسر بر خوردار شد و اعتماد نو عروس را جلب کرد وقتی خانم ببیند شوهر در تمام سختی ها و ناراحتی ها در کنارش می‌باشد و وی را با تمام وجود قبول کرده است، با تمام وجود شیفته اش می شود.اما اگر شادی شوهر فقط در سینما، پارک، اتاق خواب، قربان صدقه رفتن و فدایت شوم نو عروس پدیدار شود با پاسخ منفی زن خیلی سریع شادی اش تبدیل به ناراحتی خواهد شد. زندگی چه زیبا می‌‌شود اگر ارزش هدیه الهی را بدانیم.

پی نوشت ها

1- نهج افصاحه ص 329 حدیث 864

2- بحار الأنوار، ج 79، ص 268

3- میزان الحکمه، ح 7876

برچسب ها: همسرم هدیه خداست نه دشمن من،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 27 آذر 1393 توسط : علی صفابخش
وصیت شهدا
روزشمار غدیر مهدویت امام زمان (عج) حدیث موضوعی