خانواده موفق

"بسم الله الرحمن الرحیم اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً. " "با هر گناهی که انسان انجام میدهد عقلی از او جدا می شود که دیگر برنمی گردد ............ وقتی بنده گناه میکند به سبب انجام آن گناه, علمی راکه یاد گرفته بود , فراموش می کند.......... حسن خزّاز ، از امام رضا ( علیه السّلام ) شنیدم كه فرمودند : بعضى از كسانى كه ادّعاى محبّت و دوستى ما را دارند، ضررشان براى شیعیان ما از دجّال بیشتر است. حسن گفت: عرض كردم اى پسر رسول خدا( صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم ) به چه علّت؟ فرمود: به خاطر دوستى‏شان با دشمنان ما و دشمنى‏شان با دوستان ما. و هر گاه چنین شود، حقّ و باطل به هم در آمیزد و امر مشتبه گردد و مؤمن از منافق باز شناخته نشود. ( صفات الشیعه ص 8 ) ...........همیشه می توان تولدی دوباره داشت" هر چه ایمان انسان کامل تر باشد به همسرش بیشتر ابراز محبت می کندرسول خدا (ص): مستدرک، ج 14، ص 157 " خدا شما را رحمت کند ،بدانید که همانا شما در روزگارى هستید که:گوینده حق اندک/و زبان از راستگویى عاجز/و حق طلبان بى ارزشند/مردم گرفتار گناه و به سازشکارى همداستانند ،جوانانشان بد اخلاق/و پیر مردانشان گنهکار/و عالمشان دو رو/و نزدیکانشان سود جویند/نه خردسالانشان بزرگان را احترام مى‏ کنند/و نه توانگرانشان دست مستمندان را مى ‏گیرند.ترجمه خطبه 233 نهج البلاغه . بعضی از آیات هستند،که وقتی اونا رو می خونم،شرمنده ی خدا میشم،مثل همین آیه ی " الیس الله بکاف عبده " (الزمر، آیه 36)آیا خدا، برای بندگانش کافی نیست؟ " بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد. کسی که تو را دوست دارد، از تو انتقاد می کند و کسی که با تو دشمنی دارد، از تو تعریف و تمجید می کند. نیاز مردم به شما از نعمتهای خدا بر شما است، از این نعمت افسرده و بیزار نباشید. امام حسین(ع( " تعجّب دارم از کسی که نسبت به تشخیص خوب و بد خوراکش اهتمام می‌ورزد که مبادا ضرری به او برسد، چگونه نسبت به گناهان و دیگر کارهایش اهمیّت نمی‌دهد و نسبت به مفاسد دنیایی، آخرتی، روحی، فکری، اخلاقی و... بی‌تفاوت است. امام سجاد (َع("برترین بی نیازی و دارایی، ناامیدی است از آنچه در دست مردم است. حضرت علی(ع)" هر که بر زیردستان نبخشاید، به جور زبردستان گرفتار آید. سعدی " آنها فقط از «فهمیدن» تو می‌ترسند/از «تن» تو- هر چقدر هم که قوی باشد- ترسی ندارند/از گاو که گنده‌تر نمی‌شوی،می‌دوشندت/از خر که قوی‌تر نمی‌شوی، بارت می‌کنند/از اسب که دونده‌تر نمی‌شوی، سوارت می‌شوند/آنها فقط از «فهمیدن» تو می‌ترسند:علی شریعتی " مکه برای شما، فکه برای من!بالی نمی خواهم، این پوتین های کهنه هم می توانند مرا به آسمان ببرند…شهید آوینی" دانش پاك در دلهای ناپاك قرار نمی گیرد/اگر می خواهی هستی را بشناسی، خود را بشناس.سقراط " . همیشه می توان تولدی دوباره داشت . "
چکیده: معمولا آنچه در عرف مرسوم است با آنچه در روانشناسی مطرح می‌شود متفاوت است. در عرف اگر مرد یا زنی در کارهای خود با مادر یا خواهر یا یکی از اعضای خانواده‌اش کمی بیشتر از حد معمول مشورت کند متهم به وابستگی و بی‌عرضگی می‌شود؛ در حالی که تعریف روانشناسی از شخصیت وابسته متفاوت است.
وابستگی به خانواده

 احتمالا شما هم واژۀ «همسر من خیلی به خانواده‌اش وابسته است» را زیاد شنیده اید. در این نوشتار این مسئله را از چند جهت مورد  بررسی قرار خواهیم داد. اینکه آیا وابستگی به خانواده یک اختلال شخصیتی است یا خیر؟ آیا این صفت اخلاقی اثرات مخربی روی زندگی زناشویی خواهد داشت؟ اهمیت شناسایی این مسئله قبل از ازدواج چقدر است و آیا اصلا راهی برای فهمیدن این مسئله وجود دارد؟

تعریف و تشخیص شخصیتِ وابسته

قبل از اینکه به بررسی شخصیت وابسته بپردازیم باید شخصیت وابسته را تعریف کنیم. معمولا آنچه در عرف مرسوم است با آنچه در روانشناسی مطرح می‌شود متفاوت است. در عرف اگر مرد یا زنی در کارهای خود با مادر یا خواهر یا یکی از اعضای خانواده‌اش کمی بیشتر از حد معمول مشورت کند متهم به وابستگی و بی‌عرضگی می‌شود؛ در حالی که تعریف روانشناسی از شخصیت وابسته متفاوت است.

افراد مبتلا به اختلالِ شخصیتِ وابسته نیاز شدید به مراقبت نشان می‌دهند که به رفتار سلطه پذیر و چسبیدن منجر می‌شود. چون آنها خود را بی‌عرضه می‌پندارند، از احتمال جدایی یا صرفا مجبور به تنها بودن شدیدا می‌ترسند (وایدیگر و بورنشتاین، 2001)[1].

ملاک‌های اختلال شخصیت وابسته در کتاب DSM-IV-TR اینگونه بیان شده است:[2]

نیاز فراگیر و شدید به مراقبت شدن که به سلطه پذیری و رفتار چسبیدن و ترس از جدایی منجر می‌شود. به گونه‌ای که با حداقل پنج مورد زیر مشخص می‌شود:

1- مشکلاتی در تصمیم گیری‌های روزمره بدون توصیه و اطمینان آفرینی زیاد دیگران
2- نیاز به اینکه دیگران مسئولیت اغلب زمینه‌های عمده زندگی را بر عهده بگیرند.
3- مشکل ابراز کردن اختلاف نظر با دیگران به خاطر ترس از دست دادن حمایت یا تایید.
4- مشکل آغاز کردن طرح‌ها یا انجام دادن کارها به طور مستقل.
5- برای کسب مهرورزی و حمایت دیگران دست به هر کاری می‌زند.
6- وقتی تنهاست به خاطر ترس از اینکه نتواند از خودش مراقبت کند احساس ناراحتی یا عجز می‌کند.
7- وقتی که رابطه‌ای صمیمی قطع می‌شود فورا  در صدد رابطه‌ای دیگر برای مراقبت شدن بر می‌آید.
8- دل‌مشغولی نامعقول به ترس از رها شدن به حال خود برای مراقبت کردن از خویش

بنابراین اطلاق وابستگی به عنوان یک اختلال شخصیتی به هر فردی مجاز نیست و فقط در صورتی می‌توان به او چنین نسبتی داد که توسط کارشناس مربوطه شناسایی شود. بعلاوه اینکه فقط در صورتی وابستگی او به عنوان یک بیماری تلقی می‌شود که خصوصیات ذکر شده را داشته باشد.

رابطه شخصیت وابسته با ازدواج

آنچه در بحث حاضر مد نظر ماست رابطه چنین شخصیتی با مسئله ازدواج است. خیلی از خانم‌ها یا حتی آقایان از این مسئله شکایت دارند که همسرشان وابستگی زیادی به خانواده‌اش دارد و در هر کاری با آنها مشورت می‌کند.

در پاسخ باید عرض کرد اگر وابستگی ایشان ثابت شود، قطعا زندگی با چنین شخصی مشکل خواهد بود و حتما باید تحت درمان قرار بگیرد. اما مسئله اینجاست که غالب این موارد یا با وابستگی اشتباه گرفته شده است و یا اینکه اگر وابستگی هم باشد به حد اختلال نرسیده است؛ یعنی به حدی نیست که برای زندگی مشترک مشکل ایجاد کند. چنانچه به طور مکرر این مسئله دیده شده است که شکایت آنها صرفا برای اوایل زندگی بوده و بعد از مدتی که از زندگی مشترک آنها می‌گذرد اعتراضی نسبت به این مسئله دیده نمی‌شود.

بنابراین اگر خانم یا آقای در اول زندگی چنین احساسی نسبت به همسرش داشت، پیشنهاد ما این است که زود قضاوت نکنید و اجازه دهید مدتی از زندگی شما بگذرد. طبیعی است که هر کسی در ابتدای کار نیاز به همراهی و مشورت بیشتری دارد. هر چند در خیلی از موارد نیاز به همراهی هم مطرح نیست؛ یعنی اینطور نیست که مثلا مرد به خاطر نیاز به خانواده‌اش با آنها مشورت می‌کند بلکه صرفا به خاطر جلوگیری از بعضی اختلافات یا سوء برداشت هاست که آنها را در جریان جزئیات تصمیماتش قرار می‌دهد که به نظر می‌رسد این روش یکی از روش‌های خوب برای حساسیت زدایی خانواده‌ها است.

راه شناخت شخصیت وابسته قبل از ازدواج

معمولا با یکی دو جلسه صحبت می‌شود شخصیت طرف مقابل را حدس زد. مثلا کسی که شخصیت وابسته داشته باشد قطعا به تنهایی هیچ کاری نمی‌تواند انجام دهد. لذا سوالاتی کوتاه در مورد شغل و تحصیلات و وضعیت زندگی او مشخص کننده این مسئله خواهد بود. اگر در گزارشات او از خودش چند مورد از نشانه‌های گفته شده در مورد شخصیت وابسته را مشاهده کردید، بهتر است قبل از ازدواج به مشاور مراجعه کنید تا از صحت سلامت او اطمینان پیدا کنید.

 

پی‌نوشت:

[1] جیمز باچر – سوزان مینکا – جیل هولی، ترجمه یحیی سید محمدی، ، آسیب شناسی روانی، ص 214، نشر ارسباران، تهران، 1389

[2] به نقل از آسیب شناسی روانی، ص 215

برچسب ها: وابستگی زیاد همسر به خانواده‌اش،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 1 دی 1393 توسط : علی صفابخش
وصیت شهدا
روزشمار غدیر مهدویت امام زمان (عج) حدیث موضوعی