خانواده موفق

"بسم الله الرحمن الرحیم اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً. " "با هر گناهی که انسان انجام میدهد عقلی از او جدا می شود که دیگر برنمی گردد ............ وقتی بنده گناه میکند به سبب انجام آن گناه, علمی راکه یاد گرفته بود , فراموش می کند.......... حسن خزّاز ، از امام رضا ( علیه السّلام ) شنیدم كه فرمودند : بعضى از كسانى كه ادّعاى محبّت و دوستى ما را دارند، ضررشان براى شیعیان ما از دجّال بیشتر است. حسن گفت: عرض كردم اى پسر رسول خدا( صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم ) به چه علّت؟ فرمود: به خاطر دوستى‏شان با دشمنان ما و دشمنى‏شان با دوستان ما. و هر گاه چنین شود، حقّ و باطل به هم در آمیزد و امر مشتبه گردد و مؤمن از منافق باز شناخته نشود. ( صفات الشیعه ص 8 ) ...........همیشه می توان تولدی دوباره داشت" هر چه ایمان انسان کامل تر باشد به همسرش بیشتر ابراز محبت می کندرسول خدا (ص): مستدرک، ج 14، ص 157 " خدا شما را رحمت کند ،بدانید که همانا شما در روزگارى هستید که:گوینده حق اندک/و زبان از راستگویى عاجز/و حق طلبان بى ارزشند/مردم گرفتار گناه و به سازشکارى همداستانند ،جوانانشان بد اخلاق/و پیر مردانشان گنهکار/و عالمشان دو رو/و نزدیکانشان سود جویند/نه خردسالانشان بزرگان را احترام مى‏ کنند/و نه توانگرانشان دست مستمندان را مى ‏گیرند.ترجمه خطبه 233 نهج البلاغه . بعضی از آیات هستند،که وقتی اونا رو می خونم،شرمنده ی خدا میشم،مثل همین آیه ی " الیس الله بکاف عبده " (الزمر، آیه 36)آیا خدا، برای بندگانش کافی نیست؟ " بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد. کسی که تو را دوست دارد، از تو انتقاد می کند و کسی که با تو دشمنی دارد، از تو تعریف و تمجید می کند. نیاز مردم به شما از نعمتهای خدا بر شما است، از این نعمت افسرده و بیزار نباشید. امام حسین(ع( " تعجّب دارم از کسی که نسبت به تشخیص خوب و بد خوراکش اهتمام می‌ورزد که مبادا ضرری به او برسد، چگونه نسبت به گناهان و دیگر کارهایش اهمیّت نمی‌دهد و نسبت به مفاسد دنیایی، آخرتی، روحی، فکری، اخلاقی و... بی‌تفاوت است. امام سجاد (َع("برترین بی نیازی و دارایی، ناامیدی است از آنچه در دست مردم است. حضرت علی(ع)" هر که بر زیردستان نبخشاید، به جور زبردستان گرفتار آید. سعدی " آنها فقط از «فهمیدن» تو می‌ترسند/از «تن» تو- هر چقدر هم که قوی باشد- ترسی ندارند/از گاو که گنده‌تر نمی‌شوی،می‌دوشندت/از خر که قوی‌تر نمی‌شوی، بارت می‌کنند/از اسب که دونده‌تر نمی‌شوی، سوارت می‌شوند/آنها فقط از «فهمیدن» تو می‌ترسند:علی شریعتی " مکه برای شما، فکه برای من!بالی نمی خواهم، این پوتین های کهنه هم می توانند مرا به آسمان ببرند…شهید آوینی" دانش پاك در دلهای ناپاك قرار نمی گیرد/اگر می خواهی هستی را بشناسی، خود را بشناس.سقراط " . همیشه می توان تولدی دوباره داشت . "
چندین سال قبل گروهی از مسلمانان اطلاعات مربوط به جنین شناسی را از قرآن استخراج كردند، سپس تمام اطلاعات قرآنی جمع آوری شده را به انگلیسی ترجمه و به پروفسوركیت مور استاد جنین شناسی عرضه نمودند. از او درخواست شد كه نقطه نظر و دیدگاه خود را در مورد اطلاعات جنین شناسی قرآن بیان كند.

 دكتر مور بعد از اینكه ترجمه آیات قرآن معرفی شده را به دقت بررسی نمود چنین گفت: اغلب مطالب جنین شناسی قرآن به گونه ای عالی و مطابق با دستاوردهای جدید و مدرن علم جنین شناسی است و به هیچ وجه مغایرتی با آن ندارد. او افزود: معدودی از آیات هم هستند كه توجیه علمی دقیقی برای آن ندارم و از آنجائیكه در نوشته ها و مطالعات جدید جنین شناسی نیز در این خصوص اشاره ای نشده است، نمی توانم در صدق و كذب آن نیز نظر دهم برای نمونه می توان به آیه:«بخوان به نام پروردگاری كه خلق كرد، پروردگاری كه انسان را از علق خلق كرد» اشاره كرد

.

كلمه علق در عربی سه معنی دارد:

1ـ زالو

2ـ علقة

3ـ خون بسته

 دكتر مور در این مورد كه،
جنین، در بدو امر، مانند یك زالو به نظر می آید، هیچ پیش فرضی نداشت. او در آزمایشگاه، مرحله ابتدائی و میكروسكوپی جنین را با دیاگرام یك زالو مقایسه كرد و از شباهت چشمگیر آندو شگفت زده شد. در عین حال، او اطلاعات جدیدی  از توصیفات جنین شناسی را كه تاكنون برایش ناشناخته بود، از قرآن استنباط كرد.

دكتر مور در مورد 80 سوالی كه در قرآن و حدیث آمده بود، پاسخ گفت. تطابق متن قرآن و حدیث با آخرین دستاوردهای علمی جنین شناسی قابل توجه بود. دكتر مور این چنین می گوید: اگر این، سوالها سی سال قبل از این پرسیده می شد، من قادر به پاسخ بیش از نیمی از آنها نبودم چرا كه منابع علمی آنقدر غنی نبود.

دكتر مور كتابی به نام «تكامل بشر» تالیف و بعد از كسب معارف جدید از قرآن و الحاق این معلومات به كتاب خویش در سال  1982 چاپ سوم همان كتاب را تجدید نمود.  كتاب مذكور جایزه بهترین كتاب پزشكی با یك نویسنده را دریافت كرد. این كتاب به چندین زبان دنیا ترجمه و  به عنوان كتاب درسی جنین شناسی مورد استفاده قرار گرفت.

دكتر مور در هشتمین كنفرانس پزشكی  1981 عربستان چنین می گوید:

جای بسی خوشحالی است كه بتوانم سهمی در روشن ساختن آیات قرآن در مورد تكامل انسان داشته باشم. برای من كاملاً روشن است كه در این گفته ها از جانب خداوند یا الله برای محمد صلی الله علیه وسلم فرستاده شده است زیرا تقریباً تمامی این علوم تا قرنها بعد كشف نشده بود و برای من قطعی است كه محمد قهراً پیامبر خداست

.

دكتر جان لی سیمپسون (Dr Jan Leigh Simpson)، رئیس بخش جراحی زنان در كالج طب بیلور  هوستون امریكا اظهار می نماید: این احادیث، نمی تواند از علوم و دانش عصر محمد صلی الله علیه وسلم گرفته شده باشد (قرن 7 میلادی) و بیانات ایشان می رساند كه نه تنها ژنتیك و دین اسلام، با هم ناسازگاری نداشته، بلكه در حقیقت دین (اسلام) می تواند با افزودن تعالیم وحی به بعضی از شیوه های سنتی، علم را هدایت كند......

كه قرنها بعد، حقانیت آن به اثبات رسیده كه هم مؤید علم است و هم سندیت قرآن را كه از جانب خداوند است را تحكیم می كند.

انسان از نطفه خلق شده است:

قرآن مجید بیش از 11 بار یادآوری می كند كه انسان از نطفه خلق شده است به معنای مقدار بسیار ناچیزی از مایع (همچون یك چكه از مایع) كه بعد از خالی كردن یك پیمانه در آن باقی می ماند. این موضوع در چندین آیه از قرآن آمده است: { یَا أَیُّهَا النَّاسُ إِن كُنتُمْ فِی رَیْبٍ مِّنَ الْبَعْثِ فَإِنَّا خَلَقْنَاكُم مِّن تُرَابٍ ثُمَّ مِن نُّطْفَةٍ ثُمَّ مِنْ عَلَقَةٍ ثُمَّ مِن مُّضْغَةٍ مُّخَلَّقَةٍ وَغَیْرِ مُخَلَّقَةٍ لِّنُبَیِّنَ لَكُمْ وَنُقِرُّ فِی الْأَرْحَامِ مَا نَشَاء إِلَى أَجَلٍ مُّسَمًّى ثُمَّ نُخْرِجُكُمْ طِفْلاً ثُمَّ لِتَبْلُغُوا أَشُدَّكُمْ وَمِنكُم مَّن یُتَوَفَّى وَمِنكُم مَّن یُرَدُّ إِلَى أَرْذَلِ الْعُمُرِ لِكَیْلَا یَعْلَمَ مِن بَعْدِ عِلْمٍ شَیْئاً وَتَرَى الْأَرْضَ هَامِدَةً فَإِذَا أَنزَلْنَا عَلَیْهَا الْمَاء اهْتَزَّتْ وَرَبَتْ وَأَنبَتَتْ مِن كُلِّ زَوْجٍ بَهِیجٍ ذلك بانّ الله هو الحق و انّه یحیی الموتی و انه علی كل شیء قدیر*و انّ الساعه اتیه لاریب فیها و انّ الله یبعث من فی القبور.} [الحج : 5]

«ای مردم از پروردگارتان بترسید كه زلزله قیامت هنگامة بزرگی است روزی كه آن را ببینید مادران شیرده، كودكان شیرخوارشان را از یاد خواهند برد و زنان باردار بار خود را بر زمین گذارند و مردم را مست خواهی دید، حال آن كه مست نیستند، ولی عذاب خدا شدید است گروهی از مردم ناآگاه دربارة خدا به مجادله برمی‌خیزند و از شیطانهای سركش پیروی می‌كنند بر شیطان مقرر شد كه هركس با او دوستی كند به گمراهیش افكند و بر آتش سوزان رهنمونش شود ای مردم اگر از برانگیخته شدن شك دارید بدانید كه ما شما را از خاك آفریدیم. پس آنگاه از نطفه و خون بسته و مضغه شكل یافته و شكل نایافته، تا (قدرت خود را) بر شما آشكار كنیم، و جنینهایی را كه بخواهیم تا زمانی معین در رحم مادران نگه می‌داریم، آنگاه شما را به صورت طفلی برون آوریم تا به حد رشد و بلوغ برسید، در این میان بعضی از شما می‌میرند و بعضی آنقدر عمر می‌كنند كه به اوج فرتوتی و پیری می‌رسند آنچنان كه چیزی از آموخته‌های خود را به خاطر نخواهند داشت. زمین را خشك و مرده می‌بینی اما زمانی كه باران را بر آن بفرستیم به حركت می‌آید و رشد می‌كند و انواع گیاهان زیبا را برویاند. این به خاطر آن است كه بدانید خدا حق است و مردگان را زنده می‌كند و بر هر چیز تواناست. و به راستی در رستاخیز شكی نیست و خداوند تمام كسانی را كه در قبرها آرمیده‌اند زنده می‌كند.

اخیراً علوم تأیید كرده اند كه تنها یك اسپرم از سه میلیون اسپرم (بطور متوسط) برای بارور كردن اووم (تخمك) مورد نیاز است و معنای آن، این است كه (یکیازسه میلیون )مقدار اسپرمها (مقداری بسیار ناچیز) برای باروری كافی است.

مراحل جنینی:

وَلَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنْسَانَ مِنْ سُلَالَةٍ مِنْ طِینٍ  ثُمَّ جَعَلْنَاهُ نُطْفَةً فِی قَرَارٍ مَكِینٍ  ثُمَّ خَلَقْنَا النُّطْفَةَ عَلَقَةً فَخَلَقْنَا الْعَلَقَةَ مُضْغَةً فَخَلَقْنَا الْمُضْغَةَ عِظَامًا فَكَسَوْنَا الْعِظَامَ لَحْمًا ثُمَّ أَنْشَأْنَاهُ خَلْقًا آَخَرَ فَتَبَارَكَ اللَّهُ أَحْسَنُ الْخَالِقِینَ[ سورة المؤمنون: 12 - 14 ]

ما انسان را از عصاره ای از گل آفریده ایم . سپس او را به صورت نطفه ای در آورده ودر قرار گاه استوار جای میدهیم. سپس نطفه را به صورت لخته خونی،واین لخته خون را به شکل قطعه گوشت جویده ای،واین تکه گوشت جویده را بسان استخوان ضعیفی در میاآوریم،وبعد بر استخوان گوشت می پوشانیم،واز آن پس او را آفرینش تازه ای بخشیده وپدیده دیگری خواهیم کرد،والا مقام ومبارک خداوند است که بهترین اندازه گیرندگان وسازندگان است.

از نظر علمی:جنین در اولین مرحله، (معلق و آویزان) به دیواره  رحم آویزان است، از نظر شكل شباهت به زالو داشته و مانند زالو رفتار كرده  و خون می مكد،  و خونش را از جفت مادر خود تامین می كند.  و در سومین مرحله معنی آن لخته خون و خون  بسته است. در مرحله علقه، كه هفته سوم و چهارم بارداری است خون در عروق بسته شكل می گیرد. جنین با خصوصیت لخته خون (خون بسته) ظاهر زالو را به خود می گیرد.

در 1677، leeuwenhoekو Hammاولین دانشمندانی بودند كه سلول اسپرم (اسپرماتوروآ) را با میكروسكوپ مشاهده كردند. آنها براین تصور بودند كه سلول اسپرم مینیاتوری از انسان را در خود دارد كه با رشد در رحم تبدیل به نوزاد می شود كه به «تئوری شكافتن»theory)  perforation (مشهور بود.

هنگامیكه دانشمندان اورم (تخمك زن) را بزرگترین اسپرم (نطفه) یافتند افرادی چون De Grafگمان كردند كه مینیاتور جنین در تخمك قرار دارد. بعدها، در قرن 18 «تئوری میراث والدین» (biparentral inheritance) توسط Maupertuisارائه و گسترش یافت. تبدیل علقه به مضغه، به معنی چیز جویده شده؛ (اثر دندان بر آن مشخص است) یا خوردنی كوچكی كه در دهان می گذاریم همچون ‎آدامس. هر دو معنا از نظر علمی صحیح است. پروفسور مور یك قطعه موم لاستیكی را به اندازه و شكل جنین در مرحله مضغه درآورد و آنرا بین دندانها قرار داد و به شكل (مضغه) شد و آنرا با تصویر مراحل اولیه جنینی مقایسه كرد اثر دندانها آنرا بندبند نموده بود كه در حكم ستون فقرات (در ابتدای شكل گیری) است. مضغه به (عظام) استخوان تغییر شكل می دهد و استخوانها با گوشت یا ماهیچه ها پوشانده می شود.

 سپس خداوند آنرا به آفریده دیگر تبدیل می كند. پروفسور مارشال جانسون یكی از دانشمندان برجسته امریكا، و رئیس دپارتمان آناتومی و مدیر انستیتو Daniel  دانشگاه توماس جفرسون فیلادلفیا است كه درباره آیات قرآن مربوط به جنین شناسی از او سوال كردیم:

توصیف های مراحل جنینی موجود در قرآن نمی تواند تصادفی و اتفاقی باشد. احتمال دارد كه محمد صلی الله علیه وسلم یك میكروسكوپ بسیار قوی داشته ولی قرآن مربوط به 1400 سال پیش است در حالیكه میكروسكوپ قرنها بعد از محمد نبی صلی الله علیه اختراع شد و پروفسور جانسون با لبخند گفت كه البته اولین میكروسكوپ اختراع شده قادر نبود بیش از 10 برابر بزرگنمایی كند و تصویر آن هم واضح نبود.

بعد او گفت: هیچ ضدیت و مغایرتی با این حقیقت كه واسطه الهی در بیانات محمد صلی الله علیه در كار است، نمی یابم

براساس نظر دكتر مور، طبقه بندی مدرن مراحل تكامل جنینی كه در سراسر جهان به كار برده می شود چندان ساده و قابل فهم نیست چون این مراحل براساس عدد شناخته شده اند مانند مرحله 1، مرحله 2 ، ولی تقسیم بندی واضح قرآن برپایه تمایز و شكل، نمای  بسیار سهل و آسان مراحلی را كه جنین طی می كند بیان كرده است. این فازهای مختلف تكامل جنینی یك توصیف جذاب علمی را در  بردارد كه بسیار قابل فهم و كاربردی است،  همچنین آنچنانكه مراحل تكامل جنینی بشر در آیات زیر آمده است:
{أَیَحْسَبُ الْإِنسَانُ أَن یُتْرَكَ سُدًى أَلَمْ یَكُ نُطْفَةً مِّن مَّنِیٍّ یُمْنَى ثُمَّ كَانَ عَلَقَةً فَخَلَقَ فَسَوَّى فَجَعَلَ مِنْهُ الزَّوْجَیْنِ الذَّكَرَ وَالْأُنثَى } [القیامة :36- 39]

«آیا انسان گمان می‌كند به خود رها می‌شود؟ آیا نطفه‌ای از منی نبود كه در رحم ریخته شد و بعد به صورت علقه درآمد و آفرید و موزونش ساخت و او را از دو صنف نر و ماده قرار داد»

الَّذِی خَلَقَكَ فَسَوَّاكَ فَعَدَلَكَ فِی أَیِّ صُورَةٍ مَّا شَاء رَكَّبَكَ[الإنفطار:7- 8]

«آن خدایی كه تو را از هیچ خلق كرد و به صورتی تمام و كامل بیاراست و با اعتدال برگزید بهر صورتی كه خواست می تواند خلق كند»

جنین تا حدی شکل گرفته،تا حدی شکل نگرفته است:

در مرحله مضغه: اگر یك برش در جنین بدهیم و اركانهای داخلی را جدا كنیم خواهیم دید كه بیشتر آنها شكل گرفته اند در حالیكه بعضی از آنها هنوز كاملا مشخص نشده اند.

 بنابر نظر pro . Jahnson  اگر ما جنین را یك آفریده كامل بدانیم، فقط اعضایی راكه قبلا پدیدار شده اند، توصیف كرده ایم. در حالیكه هنوز آفریده و مخلوق كامل نیست و اگر جنین را یك آفریده كامل بدانیم، فقط اجزایی را كه هنوز پدید نیامده اند توصیف كرده ایم.

حال آیا این پدیده در خلقت كامل است یا ناقص؟ هیج توصیفی بهتر از توصیف و مرحله بندی قرآن در پدیده جنینی نیست.«تا حدی شكل گرفته و تا حدی شكل نگرفته»، همچنان كه در آیه زیر آمده است.

از نظر علمی، ما می دانیم كه در مرحله اولیه تكامل تعدادی سلول وجود دارند كه تمایز می یابند و تعدادی سلول هنوز غیر متمایز هستند و بنابراین بعضی از اعضاها شكل گرفته و بعضی هنوز شكل نگرفته اند.

حس بینایی و شنوایی:

اولین حسی كه در نمو جنین تكامل می یابد حس شنوایی است. جنین می تواند صداها را بعد از هفته بیست و چهارم بشنود. متعاقب آن،  حس بینایی تكامل می یابد و بعد از هفته بیست و هشتم، شبكیه چشم به نور حساس می شود. آیات قرآن نمو حواس در جنین را اینگونه بیان می كند.

{ثُمَّ سَوَّاهُ وَنَفَخَ فِیهِ مِن رُّوحِهِ وَجَعَلَ لَكُمُ السَّمْعَ وَالْأَبْصَارَ وَالْأَفْئِدَةَ قَلِیلاً مَّا تَشْكُرُونَ{[السجدة : 9]

سپس آن را نیكو بیاراست و از روح خود در آن بدمید و شما را دارای گوش و چشم و قلب و هوش گردانید باز بسیار اندك شكر و سپاسگزاری حق می كنید.

{انّا خلقنا الانسان من نطفه امشاج نبتلیه فجعلناه سمیعاً بصیراً انّا هدیناه السِبیل امِا شاكراً و امِا كفوراً} [الإنسان :2-3]

«انسان را از اختلاط نطفه آفریدیم تا او را بیازماییم و شنوا و بینایش كردیم. راه را به او نشان دادیم، خواه شاكر باشد خواه ناسپاس.»

در این آیات حس شنوایی قبل از بینائی آورده شده است بنابراین توصیف قرآنی با كشفیات جنین شناسی جدید كاملا مطابقت دارد.

خلاصه:

بر خلاف آنچه كه تصور می شود وجود حقایق علمی در قرآن كاملا با علوم زیستی انطباق دارد و قرآن از طریق این آیه:}إِنَّ فِی خَلْقِ السَّمَاوَاتِ وَالأَرْضِ وَاخْتِلاَفِ اللَّیْلِ وَالنَّهَارِ لآیَاتٍ لِّأُوْلِی الألْبَابِ} [آل عمران : 190]

«محققاً در خلقت آسمان ها و زمین و رفت و آمد شب و روز دلایلی روشن برای خردمندان است.»  همه بشریت را به تفكر در پدیده های جهان دعوت می كند.

شواهد علمی قرآن به وضوح اثبات می كند كه قرآن از جانب خداوند است. هیچ بشری قادر نبوده در 14 قرن قبل، كتابی را بوجود آورد كه حاوی آنچنان حقایق علمی عمیقی باشد كه قرنها بعد توسط بشر كشف شود.

قرآن یك كتاب علمی نیست بلكه كتاب نشانه ها و آیات است، این نشانه ها آدمی را برآن می دارد  تا هدف از خلقت خویش  و هماهنگ زیستن  با طبیعت را در یابد.

براستی قرآن پیام الهی، خالق و نگهدارنده جهان است و این پیام توحید، همان رسالت پیامبران  از آدم، موسی، عیسی تا محمد صلی الله علیه وسلم می باشد.

طبقه بندی: تحکیم خانواده،  هدف از تشکیل خانواده، 
برچسب ها: مقاله ی پروفسور کیت مور در مورد خلقت جنین،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ شنبه 25 بهمن 1393 توسط : علی صفابخش
وصیت شهدا
روزشمار غدیر مهدویت امام زمان (عج) حدیث موضوعی