خانواده موفق

"بسم الله الرحمن الرحیم اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً. " "با هر گناهی که انسان انجام میدهد عقلی از او جدا می شود که دیگر برنمی گردد ............ وقتی بنده گناه میکند به سبب انجام آن گناه, علمی راکه یاد گرفته بود , فراموش می کند.......... حسن خزّاز ، از امام رضا ( علیه السّلام ) شنیدم كه فرمودند : بعضى از كسانى كه ادّعاى محبّت و دوستى ما را دارند، ضررشان براى شیعیان ما از دجّال بیشتر است. حسن گفت: عرض كردم اى پسر رسول خدا( صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم ) به چه علّت؟ فرمود: به خاطر دوستى‏شان با دشمنان ما و دشمنى‏شان با دوستان ما. و هر گاه چنین شود، حقّ و باطل به هم در آمیزد و امر مشتبه گردد و مؤمن از منافق باز شناخته نشود. ( صفات الشیعه ص 8 ) ...........همیشه می توان تولدی دوباره داشت" هر چه ایمان انسان کامل تر باشد به همسرش بیشتر ابراز محبت می کندرسول خدا (ص): مستدرک، ج 14، ص 157 " خدا شما را رحمت کند ،بدانید که همانا شما در روزگارى هستید که:گوینده حق اندک/و زبان از راستگویى عاجز/و حق طلبان بى ارزشند/مردم گرفتار گناه و به سازشکارى همداستانند ،جوانانشان بد اخلاق/و پیر مردانشان گنهکار/و عالمشان دو رو/و نزدیکانشان سود جویند/نه خردسالانشان بزرگان را احترام مى‏ کنند/و نه توانگرانشان دست مستمندان را مى ‏گیرند.ترجمه خطبه 233 نهج البلاغه . بعضی از آیات هستند،که وقتی اونا رو می خونم،شرمنده ی خدا میشم،مثل همین آیه ی " الیس الله بکاف عبده " (الزمر، آیه 36)آیا خدا، برای بندگانش کافی نیست؟ " بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد. کسی که تو را دوست دارد، از تو انتقاد می کند و کسی که با تو دشمنی دارد، از تو تعریف و تمجید می کند. نیاز مردم به شما از نعمتهای خدا بر شما است، از این نعمت افسرده و بیزار نباشید. امام حسین(ع( " تعجّب دارم از کسی که نسبت به تشخیص خوب و بد خوراکش اهتمام می‌ورزد که مبادا ضرری به او برسد، چگونه نسبت به گناهان و دیگر کارهایش اهمیّت نمی‌دهد و نسبت به مفاسد دنیایی، آخرتی، روحی، فکری، اخلاقی و... بی‌تفاوت است. امام سجاد (َع("برترین بی نیازی و دارایی، ناامیدی است از آنچه در دست مردم است. حضرت علی(ع)" هر که بر زیردستان نبخشاید، به جور زبردستان گرفتار آید. سعدی " آنها فقط از «فهمیدن» تو می‌ترسند/از «تن» تو- هر چقدر هم که قوی باشد- ترسی ندارند/از گاو که گنده‌تر نمی‌شوی،می‌دوشندت/از خر که قوی‌تر نمی‌شوی، بارت می‌کنند/از اسب که دونده‌تر نمی‌شوی، سوارت می‌شوند/آنها فقط از «فهمیدن» تو می‌ترسند:علی شریعتی " مکه برای شما، فکه برای من!بالی نمی خواهم، این پوتین های کهنه هم می توانند مرا به آسمان ببرند…شهید آوینی" دانش پاك در دلهای ناپاك قرار نمی گیرد/اگر می خواهی هستی را بشناسی، خود را بشناس.سقراط " . همیشه می توان تولدی دوباره داشت . "
بسیاری از والدین هنوز با محیطی مثل اینترنت آشنا نیستند و برای این آشنایی هم تلاش چندانی نمی کنند.

کامپیوتر، اینترنت، ماهواره، فیلم، دی وی دی، موبایل و… زیاد شده اند، رسانه ها را می گویم آنقدر زیاد که دیگر نمی شود با ممنوع کردن ماهواره و محدود کردن ساعات استفاده از اینترنت و پایین آوردن مدل موبایل ها جلویش را بگیریم. زیاد شده اند… آنقدر که دیگر جدا کردن خوب و بدش سخت شده، گاه به محتویات موبایل پسرم که برای خودش مردی شده شک می کنم، گاهی هم نگران صفحه های باز شده در لپ تاپ دخترم می شوم که برای خودش خانمی شده. نه این که اعتماد نداشته باشم، ستون های این چاردیواری با اعتماد محکم شده اند. مشکل اینجاست که هیچ وقت نتوانستم با آنها درباره فیلم های نامناسب، تصاویر تحریک کننده یا بلوتوث های غیراخلاقی صحبت کنم. این دیوارِ خجالت میان ما نگران کننده است.
وقتی نوجوان یا جوانی در خانه داشته باشی خوب می دانی که نمی شود به زور چوبِ تر و بستن چشم بچه ها، آنها را از ورطه های خطرناک دور کرد. به نظر شما تا کی می توان مثل یک نگهبان فرزندان را رصد کرد؟ از کی می شود با اطمینان خاطر به آنها اعتماد کرد؟ اصلا چگونه به فرزندمان یاد بدهیم با تدبیر و دقت، راه های درست را از غلط باز شناسد تا در دریای رسانه هایی که رو به فزونی است، غرق نشود؟ ضرب المثلی هست که می گوید: فلانی شناگر قابلی است اما آب ندیده است، حالا در دورانی زندگی می کنیم که دریایی در دسترس است، آیا شناگری درست را به فرزندمان آموخته ایم؟آمارها می گوید، بیشترین تقاضا برای محصولات هرزه نگاری، در نوجوانان دوازده تا هفده ساله است. برای دستیابی به این محصولات هم راه سختی پیش رو نیست، کافی است تا سر خیابان قدم بزنید و تعداد دی وی دی فروش هایی را که کنار خیابان بساط کرده اند بشمارید تا دستتان بیاید، چقدر ساده می توان یک فیلم مستهجن تهیه کرد. این درحالی است که نوجوانان در این سن هیچ منبع قابل اطمینانی برای آموزش بهداشت جنسی و چگونگی مواجه شدن با چنینی مسائلی را ندارند و بدتر از آن، این که هنوز بسیاری از والدین نمی دانند تماشای محصولات هرزه نگاری چه تاثیرات منفی و عمیقی بر روان فرزندشان خواهد داشت. حتی بسیاری از خانواده ها با دیدن سریال های شبانه ماهواره بستری را برای فرزندانشان فراهم می کنند که آنها را به سوی محصولات هرزه نگاری می کشاند، این والدین معمولا می گویند که سریال ها صحنه های زننده یا تحریک کننده ندارد، در حالی که موضوع سریال حول محور مسائل جنسی می چرخد و همین مساله کافی است تا کودک و نوجوان را به کنجکاوی وادارد.

بلوغ زودرس: وقتی کودک و نوجوان با تصاویر مهیج یا با موضوعات مختلف جنسی مواجه می شود، احتمال بلوغ زودرس در او بسیار بالاتر می رود، این مساله برای پسران خطرآفرین و برای دختران ناخوشایند است و زمینه را برای رفتار جنسی زودهنگام، بروز هیجانات منفی ناشی از تغییرات بدنی و حتی طرد شدن از سوی همسالان فراهم می کند.

شکل گیری باورهای نادرست: محصولات هرزه نگاری تصویری اغراق آمیز و نادرست از روابط جنسی را به نمایش می گذارد و فرد با همین تصویر نادرست و افراطی بزرگ می شود و آن را به عنوان الگوی درست جنسی می پذیرد، او با این تصویر نادرست وارد یک زندگی واقعی و دچار مشکلات متعدد می شود.

تقلید و تجربه کردن: مشاهده یک فیلم مستهجن ممکن است نوجوان را به سوی تجربه کردن ترغیب کند و باعث شود او وارد روابط خطرناکی شود که هم از نظر جسمی، هم از نظر روانی و هم از نظر قانونی و شرعی بشدت آسیب زاست.

بروز خودارضایی و عوارض پس از آن: خودارضایی یکی دیگر از نتایج مشاهده تصاویر و فیلم های مستهجن است، کسانی که خودارضایی می کنند، در دام تکرار آن می افتند و کم کم عوارض جسمانی ناشی از خودارضایی، آنان را ضعیف می کند، علاوه بر عوارض جسمانی، معمولا نوجوانانی که درگیر این مساله هستند، دچار عوارض روانی مثل احساس گناه می شوند و کم کم خود را خارج از دایره رحمت الهی می بینند. این وضع، روان فرد را آماده بیماری هایی همچون افسردگی و اضطراب می کند.

چه باید کرد؟

ما در جامعه ای زندگی می کنیم که مسائل جنسی نوعی تابو محسوب می شود تا جایی که هنوز بسیاری از والدین نمی دانند چگونه باب گفت وگو درباره مسائل جنسی را باز کنند و فرزندانشان را در این زمینه آگاهی دهند. این حریم به گونه ای حفظ می شود که حتی فرزندان هم به مرور زمان می فهمند نباید در این زمینه سوالی بپرسند، در حالی که هیچ منبع معتبری برای ارضای حس کنجکاوی شان نمی یابند، بنابراین اگر خودشان دست به کار نشوند و به دنبال کسب اطلاعات ممنوعه نگردند، مجبورند به اطلاعات ناکافی و ناقصی بسنده کنند که در دوران بلوغ، از طریق معلمان مدرسه یاد گرفته اند. پس دو راه باقی می ماند، دوستان و رسانه هایی که در کنار اطلاعاتی که می دهد تصاویر و فیلم های هرزه نگاری را هم عرضه می کند. لازم است والدین بدانند که آسیب های ناشی از این محصولات در افراد مختلف، متفاوت است و تاثیرات آن معمولا بتدریج بر روان فرزندان اثر می گذارد، پس اگر فرزند شما یک بار به صورت تصادفی با چنین صحنه هایی مواجه شده، نباید دچار وسواس و وحشت شوید.

نوجوانتان را به رسمیت بشناسید: بررسی ها نشان داده است که معمولا مادران اطلاعاتی درباره بلوغ و مسائل جنسی به دختران خود می آموزند و پدران برای آموزش این مسائل به پسرانشان کمتر تلاش می کنند. معمولا سه مساله اصلی مانع می شود تا والدین فرزندان را به رسمیت شناخته و با آنها در این باره صحبت کنند:

۱ـ فقدان آگاهی والدین از چگونگی آموزش جنسی ۲ ـ ترس از شکستن حریم های خانوادگی ۳ ـ ناآگاهی از زمان مناسب برای چنین گفت وگویی.

پس والدین باید ابتدا آگاهی خودشان را بالا ببرند و بدانند صحبت کردن در این حوزه بسیار مهم و سرنوشت ساز است و به دنبال زمانی باشند که برای صحبت در این حوزه مناسب است و بهترین زمان، وقتی است که فرزند خودش از والدین سوال می پرسد، حتی اگر سوال کودک نشان دهنده یک کنجکاوی است، فرصت را غنیمت شمرده و با او در این مورد صحبت کنید. نکاتی که ذکر شد را با زبانی پدرانه و اندکی قاطعیت برایش بگویید.

با رسانه های جدید آشنا شوید: بسیاری از والدین هنوز با محیطی مثل اینترنت آشنا نیستند و برای این آشنایی هم تلاش چندانی نمی کنند. در حالی که باید در نظر داشت اینترنت فضایی مجازی است که سراسر فرصت و تهدید است، همان طور که قطع مراوده با یک دوست ناباب برایتان مهم است و شما را نگران آینده فرزندتان می کند، شناختن این محیط و استفاده درست از آن هم باید دغدغه شما باشد.

والد کنترلر نباشید: امروز اینترنت را قطع کنید، فردا ماهواره را جمع کنید، پس فردا موبایلش را چک کنید، با کافی نت و دوستان و سایر ارتباطاتش چه می کنید؟ اگر نشانه هایی مبنی بر مشاهده تصاویر و فیلم های مستهجن پیدا کرده اید به دنبال حل مشکل باشید و با او حرف بزنید چرا که محدود کردن او سبب می شود در این زمینه کنجکاوتر شود و با شما مقابله کند.

حفظ حریم را از سوءاستفاده شناسایی کنید: خیلی وقت ها والدین شواهدی مبنی بر مشاهده فیلم ها و تصاویر مستهجن از طرف فرزندانشان دارند اما گمان می کنند سکوت سبب می شود حرمت بینشان حفظ شود، در حالی که برخی فرزندان از این سکوت سوء استفاده می کنند. اگر با یکی از محصولات هرزه نگاری مواجه شدید بدون این که پرخاشگری کنید یا او را از امکاناتش محروم کنید با او حرف بزنید، حتی می توانید از این فرصت استفاده کنید و درباره آموزش این مسائل با او سخن بگویید.
طبقه بندی: تحکیم خانواده،  هدف از تشکیل خانواده، 
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ جمعه 1 اسفند 1393 توسط : علی صفابخش
وصیت شهدا
روزشمار غدیر مهدویت امام زمان (عج) حدیث موضوعی