خانواده موفق

"بسم الله الرحمن الرحیم اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً. " "با هر گناهی که انسان انجام میدهد عقلی از او جدا می شود که دیگر برنمی گردد ............ وقتی بنده گناه میکند به سبب انجام آن گناه, علمی راکه یاد گرفته بود , فراموش می کند.......... حسن خزّاز ، از امام رضا ( علیه السّلام ) شنیدم كه فرمودند : بعضى از كسانى كه ادّعاى محبّت و دوستى ما را دارند، ضررشان براى شیعیان ما از دجّال بیشتر است. حسن گفت: عرض كردم اى پسر رسول خدا( صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم ) به چه علّت؟ فرمود: به خاطر دوستى‏شان با دشمنان ما و دشمنى‏شان با دوستان ما. و هر گاه چنین شود، حقّ و باطل به هم در آمیزد و امر مشتبه گردد و مؤمن از منافق باز شناخته نشود. ( صفات الشیعه ص 8 ) ...........همیشه می توان تولدی دوباره داشت" هر چه ایمان انسان کامل تر باشد به همسرش بیشتر ابراز محبت می کندرسول خدا (ص): مستدرک، ج 14، ص 157 " خدا شما را رحمت کند ،بدانید که همانا شما در روزگارى هستید که:گوینده حق اندک/و زبان از راستگویى عاجز/و حق طلبان بى ارزشند/مردم گرفتار گناه و به سازشکارى همداستانند ،جوانانشان بد اخلاق/و پیر مردانشان گنهکار/و عالمشان دو رو/و نزدیکانشان سود جویند/نه خردسالانشان بزرگان را احترام مى‏ کنند/و نه توانگرانشان دست مستمندان را مى ‏گیرند.ترجمه خطبه 233 نهج البلاغه . بعضی از آیات هستند،که وقتی اونا رو می خونم،شرمنده ی خدا میشم،مثل همین آیه ی " الیس الله بکاف عبده " (الزمر، آیه 36)آیا خدا، برای بندگانش کافی نیست؟ " بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد. کسی که تو را دوست دارد، از تو انتقاد می کند و کسی که با تو دشمنی دارد، از تو تعریف و تمجید می کند. نیاز مردم به شما از نعمتهای خدا بر شما است، از این نعمت افسرده و بیزار نباشید. امام حسین(ع( " تعجّب دارم از کسی که نسبت به تشخیص خوب و بد خوراکش اهتمام می‌ورزد که مبادا ضرری به او برسد، چگونه نسبت به گناهان و دیگر کارهایش اهمیّت نمی‌دهد و نسبت به مفاسد دنیایی، آخرتی، روحی، فکری، اخلاقی و... بی‌تفاوت است. امام سجاد (َع("برترین بی نیازی و دارایی، ناامیدی است از آنچه در دست مردم است. حضرت علی(ع)" هر که بر زیردستان نبخشاید، به جور زبردستان گرفتار آید. سعدی " آنها فقط از «فهمیدن» تو می‌ترسند/از «تن» تو- هر چقدر هم که قوی باشد- ترسی ندارند/از گاو که گنده‌تر نمی‌شوی،می‌دوشندت/از خر که قوی‌تر نمی‌شوی، بارت می‌کنند/از اسب که دونده‌تر نمی‌شوی، سوارت می‌شوند/آنها فقط از «فهمیدن» تو می‌ترسند:علی شریعتی " مکه برای شما، فکه برای من!بالی نمی خواهم، این پوتین های کهنه هم می توانند مرا به آسمان ببرند…شهید آوینی" دانش پاك در دلهای ناپاك قرار نمی گیرد/اگر می خواهی هستی را بشناسی، خود را بشناس.سقراط " . همیشه می توان تولدی دوباره داشت . "
چکیده: هر رابطه‌ای ممکن است با چالش و فراز و نشیب روبه رو شود، ولی چه بسا اعضای این خانه احساس کنند رابطه‌شان به بن بست رسیده است و گویا این رابطه آخرین نفس‌هایش را می‌کشد. علامت‌هایی که نشان می‌دهد قلب یک رابطه به خوبی کار نمی‌کند از این قرار است:
همسران
رابطه عاطفی و کمّ و کیف آن از مهم‌ترین مسائل یک خانواده است و از اصلی‌ترین تفاوت‌هایی است که خانه خوبان را از خانه بدان متمایز می‌کند. نگاهی به خانه بدان و آشنایی با نشانه‌هایی که در رابطه عاطفی اعضای آن وجود دارد، به ما کمک می‌کند تا با دیدن این نشانه‌ها به فکر خانه تکانی بیافتیم، تا همیشه خانه‌ای چون خانه خوبان داشته باشیم. با خواندن تجارب تلخی که دیگران در زندگی‌شان داشته‌اند، به ریشه‌ها و عبرت‌ها می‌رسیم. بخشی از آموخته‌ها را با هم مرور می‌کنیم، به این امید که با مراقبت‌های لازم، از آفت‌های زندگی در امان بمانیم.

خانه بدان چه شکلی است؟

هر رابطه‌ای ممکن است با چالش و فراز و نشیب روبه رو شود، ولی چه بسا اعضای این خانه احساس کنند رابطه‌شان به بن بست رسیده است. به نظر می‌رسد گفت‌وگو و مذاکره یا به تعبیر صحیح‌تر دعواهایشان هم نتیجه‌ای نداشته و گویا این رابطه آخرین نفس‌هایش را می‌کشد. علامت‌هایی که نشان می‌دهد قلب یک رابطه به خوبی کار نمی‌کند از این قرار است:

ناسازگاری

تصور کنید زنی که دست یافتن به شغل خاصی را جزئی از اهداف خود قرار داده است، همسر مردی باشد که به زنی خانه‌دار می‌اندیشد. شرایط ایده‌آل آن است که در زمان خواستگاری و آشنایی اولیه، این مسائل مورد گفت‌وگو قرار گیرد، امّا اگر این کار صورت نگرفت، مادامی که نتوانند به توافق نسبی برسند، این مسأله، رابطه آن‌ها را تهدید می‌کند.

نایابی صداقت

در خانه بدان، صداقت یافت نمی‌شود. در روایتی می‌خوانیم: «انسان به حقیقت ایمان نمی‌رسد، مگر آنکه از دروغ چه شوخی و چه جدی آن، دوری کند.»[1] در ارتباط با همسر، منظور این نیست که انسان هرچه می‌داند از گذشته و حال به او بگوید. این کار خود می‌تواند سبب ناراحتی او و خدشه‌دار کردن رابطه گردد، بلکه مقصود این است که همواره به یاد داشته باشد که او شریک زندگی‌اش است، با او آن گونه رفتار کند که انتظار دارد همسرش با او آن طور باشد.

بی اعتمادی

بی اعتمادی به همسر، باعث تلخی زندگی شده و به مرور رابطه میان آن‌ها را خراب خواهد کرد. قضاوت عجولانه نسبت به هر شخصی زشت است، ولی در این میان، همسر جایگاهی ویژه دارد. بدگمانی به افراد، خود نوعی بی صداقتی است در روایت داریم؛ «از بدگمانی بپرهیزید که بدگمانی از بزرگترین دروغ‌هاست.»[2] کسانی که به دنبال صداقت همسرشان هستند، نباید اعتماد داشتن به او را از یاد ببرند.

احساس یخی

معمولا روزها و ماه‌های آغازین یک رابطه، فریبنده و زیبا است. همه چیز خوب و رمانتیک به نظر می‌رسد و هر دو طرف تمام سعی‌شان را برای جلب رضایت همدیگر انجام می‌دهند. ولی زوج‌های ساکن در خانه بدان با گذشت زمان، احساسات رمانتیک خود را از دست می‌دهند یا حداقل فراموش می‌کنند که لازم است آن را ابراز کنند.

گذشته تلخ

در روابط موجود در این خانه، گذشته‌ها مدام مرور می‌شوند. اگر در حال بحث و مشاجره درباره مسأله‌ای هستند که امروز اتفاق افتاده، به جای صحبت و تمرکز بر زمان حال، از چیزهایی حرف می‌زنند که شش هفته پیش اتفاق افتاده است. البته در بعضی از این خانه‌ها نیز با بروز مشکل، همسران آن را به حافظه می‌سپرند، در دل ناراحتند امّا با یکدیگر صحبت نمی‌کنند تا مبادا سبب دعوا بین آن‌ها شود. غافل از آنکه مسائلی که در موردشان صحبت نمی‌شود و به حال خود رها می‌شوند، خود موجب بروز بعضی مشکلات خواهند شد.

شتاب مشاجره‌ای

گاهی بحث کردن و تبادل نظر، راه مناسبی برای بیان ناراحتی‌ها و عصبانیت‌ها است و حتی می‌تواند به بهبود رابطه کمک کند. امّا اگر همسران، بیشتر زمانی را که با هم هستند به دعوا و جر و بحث می‌گذرانند، لازم است در روابط میان خود تجدید نظر کنند. در یک رابطه سالم، دو طرف از با هم بودن لذت می‌برند و می‌توانند به راحتی با هم گفت‌وگو کنند. همسران ساکن در خانه بدان، هر یک در تلاش‌اند تا حرف خود را به کرسی بنشانند و توجهی ندارند که گفت‌وگوی آن‌ها به منظور اصلاح مشکلات و گرمتر شدن روابط صورت می‌گیرد. در روایتی از امام صادق(علیه‌السلام) می‌خوانیم: «مجادله کردن بیماری پست و سختی است و هیچ خصلتی برای انسان بدتر از آن نیست و آن از اخلاق مخصوص ابلیس است.»[3]

کلیدهای خانه خوبان

پیغمبر اکرم(صلی‌الله‌علیه‌وآله) فرمود: «بهترین زنان، زنی است که وقتی خشمگین شود یا شوهرش بر او خشم گیرد، به شوهرش بگوید: دستم را در دست تو می‌گذارم و خواب را به چشمم راه نمی‌دهم تا وقتی از من راضی شوی.»[4]

امام علی(علیه‌السلام) فرمود: «زنان امانت خدا نزد شما هستند، پس (مراقب باشید) به امانت خداوند زیان نرسانید.»[5]

همچنین امام علی(علیه‌السلام) در نقل دیگری فرمود: «در هرحال با همسرت مدارا کن و با او به نیکی معاشرت نما تا زندگی‌ات با صفا شود.»[6]

امام صادق(علیه‌السلام) نیز در این باره این چنین فرمود: «مردی که متاهل شد، باید همسرش را مورد احترام خود قرار دهد.»[7]

در آخر باید گفت: زندگی، جیره‌ی مختصری است، مثل یک فنجان چای و کنارش عشق است مثل یک حبه قند، زندگی را با عشق نوش جان باید کرد.[8]

پی‌نوشت‌ها:
[1]. محاسن برقی، ص118، حدیث126
[2]. وسائل الشیعه، ج38، ص18
[3]. بحار الأنوار، ج2، ص134
[4]. بحارالانوار، ج103، ص239
[5]. مستدرک الوسایل، ج2، ص551
[6]. وافی، ج3، ص119
[7]. بحارالانوار، ج103، ص224
[8]. سهراب سپهری

منابع:
[1]. راهنمای کامل ازدواج و زناشویی، اثر هانا استون، ترجمه بهزاد رحمتی، انتشارات اروند.
[2]. بهشت خانواده، اثر سید جواد مصطفوی، انتشارات دارالفکر.
[3]. اولین سال ازدواج، اثر مک تام، ترجمه آذر کارگاه، انتشارات تلاش.

طبقه بندی: تحکیم خانواده،  هدف از تشکیل خانواده، 
برچسب ها: خانه بدان چه شکلی است؟،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 5 اسفند 1393 توسط : علی صفابخش
وصیت شهدا
روزشمار غدیر مهدویت امام زمان (عج) حدیث موضوعی