تبلیغات
خانواده موفق - اهمیت تناسب خانوادگی و فرهنگی در انتخاب همسر

خانواده موفق

"بسم الله الرحمن الرحیم اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً. " "با هر گناهی که انسان انجام میدهد عقلی از او جدا می شود که دیگر برنمی گردد ............ وقتی بنده گناه میکند به سبب انجام آن گناه, علمی راکه یاد گرفته بود , فراموش می کند.......... حسن خزّاز ، از امام رضا ( علیه السّلام ) شنیدم كه فرمودند : بعضى از كسانى كه ادّعاى محبّت و دوستى ما را دارند، ضررشان براى شیعیان ما از دجّال بیشتر است. حسن گفت: عرض كردم اى پسر رسول خدا( صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم ) به چه علّت؟ فرمود: به خاطر دوستى‏شان با دشمنان ما و دشمنى‏شان با دوستان ما. و هر گاه چنین شود، حقّ و باطل به هم در آمیزد و امر مشتبه گردد و مؤمن از منافق باز شناخته نشود. ( صفات الشیعه ص 8 ) ...........همیشه می توان تولدی دوباره داشت" هر چه ایمان انسان کامل تر باشد به همسرش بیشتر ابراز محبت می کندرسول خدا (ص): مستدرک، ج 14، ص 157 " خدا شما را رحمت کند ،بدانید که همانا شما در روزگارى هستید که:گوینده حق اندک/و زبان از راستگویى عاجز/و حق طلبان بى ارزشند/مردم گرفتار گناه و به سازشکارى همداستانند ،جوانانشان بد اخلاق/و پیر مردانشان گنهکار/و عالمشان دو رو/و نزدیکانشان سود جویند/نه خردسالانشان بزرگان را احترام مى‏ کنند/و نه توانگرانشان دست مستمندان را مى ‏گیرند.ترجمه خطبه 233 نهج البلاغه . بعضی از آیات هستند،که وقتی اونا رو می خونم،شرمنده ی خدا میشم،مثل همین آیه ی " الیس الله بکاف عبده " (الزمر، آیه 36)آیا خدا، برای بندگانش کافی نیست؟ " بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد. کسی که تو را دوست دارد، از تو انتقاد می کند و کسی که با تو دشمنی دارد، از تو تعریف و تمجید می کند. نیاز مردم به شما از نعمتهای خدا بر شما است، از این نعمت افسرده و بیزار نباشید. امام حسین(ع( " تعجّب دارم از کسی که نسبت به تشخیص خوب و بد خوراکش اهتمام می‌ورزد که مبادا ضرری به او برسد، چگونه نسبت به گناهان و دیگر کارهایش اهمیّت نمی‌دهد و نسبت به مفاسد دنیایی، آخرتی، روحی، فکری، اخلاقی و... بی‌تفاوت است. امام سجاد (َع("برترین بی نیازی و دارایی، ناامیدی است از آنچه در دست مردم است. حضرت علی(ع)" هر که بر زیردستان نبخشاید، به جور زبردستان گرفتار آید. سعدی " آنها فقط از «فهمیدن» تو می‌ترسند/از «تن» تو- هر چقدر هم که قوی باشد- ترسی ندارند/از گاو که گنده‌تر نمی‌شوی،می‌دوشندت/از خر که قوی‌تر نمی‌شوی، بارت می‌کنند/از اسب که دونده‌تر نمی‌شوی، سوارت می‌شوند/آنها فقط از «فهمیدن» تو می‌ترسند:علی شریعتی " مکه برای شما، فکه برای من!بالی نمی خواهم، این پوتین های کهنه هم می توانند مرا به آسمان ببرند…شهید آوینی" دانش پاك در دلهای ناپاك قرار نمی گیرد/اگر می خواهی هستی را بشناسی، خود را بشناس.سقراط " . همیشه می توان تولدی دوباره داشت . "

تناسبیکی از تناسبات مهم در انتخاب همسر که لازم است طرفین(دختر و پسر) بدان توجه کنند، تناسب فرهنگی و خانوادگی است. از این رو نبود این تناسب می‌تواند در زندگی مشترک مشکل ساز شود. البته وجود اختلاف در این تناسبات، زمانی مشکل ساز نخواهد بود که طرفین به صورت منطقی، واقع بینانه و با علم به این اختلافات، همدیگر را به عنوان شریک زندگی انتخاب کرده باشند.

لذا اختلاف زیاد مالی میان خانواده دختر و پسر، معمولا در صورتی مشکل ساز است که یک طرف قضیه(یعنی دخترخانم)، خودش را بالاتر بداند و نتواند از خواسته‌های مالی خود(فراتر از ضرورت) چشم پوشی کند، امّا اگر هر دو طرف قانع باشند و خواسته‌های مالی(فراتر از ضرورت) برایشان اهمیت نداشته باشد، از این بابت در زندگی مشترک دچار مشکل نمی‌شوند.
البته برتری مالی خانواده آقاپسر بر خانواده دخترخانم، معمولا مشکل ساز نیست؛ زیرا از آنجایی که در زندگی مشترک، مدیریت مالی خانه با آقاپسر است، لذا برتری مالی او می‌تواند خواسته‌های همسرش را برآورده کند. امّا برتری مالی خانواده دخترخانم نسبت به خانواده پسر می‌تواند مشکل ساز شود؛ زیرا ممکن است که آقاپسر در زندگی مشترک نتواند خواسته‌های همسرش را برآورده کند و از این بابت دچار مشکل شود.

امّا در مورد اختلاف فرهنگی طرفین باید گفت، که اگر منظور اختلاف تحصیلی دو خانواده است،(بدین صورت که تحصیلات خانواده دختر بالاتر از تحصیلات خانواده پسر باشد.) در آن صورت اگر خانواده دخترخانم قبول کند و خود دخترخانم هم اهل مقایسه نباشد و نسبت به این مسأله خود و خانواده خود را از موضع بالا نبیند، معمولا مشکلی از این بابت بوجود نمی‌آید، ولی در غیر اینصورت؛ یعنی اگر دخترخانم اهل مقایسه باشد و خود و خانواده‌اش را از موضع بالا ببیند، در چنین صورتی، زندگی مشترک آن دو مشکل ساز خواهد بود.

آیا می‌توان با عشق و علاقه، این اختلافات را نادیده گرفت؟

اگر این عشق و علاقه آگاهانه باشد؛ بدین معنی که فرد با علم به واقعیت و شرایط موجود(خود و طرف مقابل)، علاقه به طرف مقابل پیدا کرده و وجود اختلافات را پذیرفته و از موضع بالا به فرد مورد علاقه‌اش ننگرد و در نهایت طرف مقابل را به عنوان همسر پذیرفته باشد، در آن صورت می‌توان گفت که این عشق و علاقه آگاهانه، این اختلافات را تاحدودی کم‌اثر می‌کند. امّا اگر این عشق و علاقه صرفا احساسی باشد و فرد از روی آگاهی و شناخت، انتخاب نکرده باشد، می‌توان گفت که بعد از ازدواج، این عشق و علاقه منجر به کینه و دشمنی از طرف مقابل می‌شود.

داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 2 اردیبهشت 1394 توسط : علی صفابخش
وصیت شهدا
روزشمار غدیر مهدویت امام زمان (عج) حدیث موضوعی