تبلیغات
خانواده موفق - تحری حقیقت (حقیقت جویی)

خانواده موفق

"بسم الله الرحمن الرحیم اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً. " "با هر گناهی که انسان انجام میدهد عقلی از او جدا می شود که دیگر برنمی گردد ............ وقتی بنده گناه میکند به سبب انجام آن گناه, علمی راکه یاد گرفته بود , فراموش می کند.......... حسن خزّاز ، از امام رضا ( علیه السّلام ) شنیدم كه فرمودند : بعضى از كسانى كه ادّعاى محبّت و دوستى ما را دارند، ضررشان براى شیعیان ما از دجّال بیشتر است. حسن گفت: عرض كردم اى پسر رسول خدا( صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم ) به چه علّت؟ فرمود: به خاطر دوستى‏شان با دشمنان ما و دشمنى‏شان با دوستان ما. و هر گاه چنین شود، حقّ و باطل به هم در آمیزد و امر مشتبه گردد و مؤمن از منافق باز شناخته نشود. ( صفات الشیعه ص 8 ) ...........همیشه می توان تولدی دوباره داشت" هر چه ایمان انسان کامل تر باشد به همسرش بیشتر ابراز محبت می کندرسول خدا (ص): مستدرک، ج 14، ص 157 " خدا شما را رحمت کند ،بدانید که همانا شما در روزگارى هستید که:گوینده حق اندک/و زبان از راستگویى عاجز/و حق طلبان بى ارزشند/مردم گرفتار گناه و به سازشکارى همداستانند ،جوانانشان بد اخلاق/و پیر مردانشان گنهکار/و عالمشان دو رو/و نزدیکانشان سود جویند/نه خردسالانشان بزرگان را احترام مى‏ کنند/و نه توانگرانشان دست مستمندان را مى ‏گیرند.ترجمه خطبه 233 نهج البلاغه . بعضی از آیات هستند،که وقتی اونا رو می خونم،شرمنده ی خدا میشم،مثل همین آیه ی " الیس الله بکاف عبده " (الزمر، آیه 36)آیا خدا، برای بندگانش کافی نیست؟ " بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد. کسی که تو را دوست دارد، از تو انتقاد می کند و کسی که با تو دشمنی دارد، از تو تعریف و تمجید می کند. نیاز مردم به شما از نعمتهای خدا بر شما است، از این نعمت افسرده و بیزار نباشید. امام حسین(ع( " تعجّب دارم از کسی که نسبت به تشخیص خوب و بد خوراکش اهتمام می‌ورزد که مبادا ضرری به او برسد، چگونه نسبت به گناهان و دیگر کارهایش اهمیّت نمی‌دهد و نسبت به مفاسد دنیایی، آخرتی، روحی، فکری، اخلاقی و... بی‌تفاوت است. امام سجاد (َع("برترین بی نیازی و دارایی، ناامیدی است از آنچه در دست مردم است. حضرت علی(ع)" هر که بر زیردستان نبخشاید، به جور زبردستان گرفتار آید. سعدی " آنها فقط از «فهمیدن» تو می‌ترسند/از «تن» تو- هر چقدر هم که قوی باشد- ترسی ندارند/از گاو که گنده‌تر نمی‌شوی،می‌دوشندت/از خر که قوی‌تر نمی‌شوی، بارت می‌کنند/از اسب که دونده‌تر نمی‌شوی، سوارت می‌شوند/آنها فقط از «فهمیدن» تو می‌ترسند:علی شریعتی " مکه برای شما، فکه برای من!بالی نمی خواهم، این پوتین های کهنه هم می توانند مرا به آسمان ببرند…شهید آوینی" دانش پاك در دلهای ناپاك قرار نمی گیرد/اگر می خواهی هستی را بشناسی، خود را بشناس.سقراط " . همیشه می توان تولدی دوباره داشت . "

یکی از شعارهای دوازده گانه بهائیت، تحری حقیقت است، به این معنا که هر کس باید خود تحقیق کرده و برای باورهای خود دلیل داشته باشد، از این رو میرزا حسینعلی نوری می گوید: «هر کس باید گوش خود بشنود و با چشم خود ببیند و بخواند و با عقل خود تفکر و تعقل کند.»[۱]

با بررسی کتاب‌های انبیاء الهی متوجه می‌شویم این حرف تازه‌ای نیست و همۀ به آن امر کرده اند. همۀ انبیاء الهی از آدم تا خاتم، بر این آموزۀ الهی پافشرده‌اند و از تقلید کورکورانه از پدران و اجداد و نیاکان منع کرده‌اند، از جمله می‌توان به آیات زیر اشاره کرد:

1. «قالوا حسبنا ما وجدنا علیه آبائنا... [ سوره مائده، آیه ۱۰۴] مى‏ گویند آنچه پدران خود را بر آن یافته‏ ایم ما را بس است...»

2. «قالوا إنا وجدنا آباءنا علی أمه [ سوره زخرف، آیه ۲۲] [نه] بلكه گفتند ما پدران خود را بر آیینى یافتیم و ما [هم با] پى گیرى از آنان راه یافتگانیم»

اسلام بر این آموزه الهی پای بند است و هر انسانی را از ابتدای بلوغ، به جستجوی حقیقت سفارش می‌کند، لیکن سران بهائیت که استفاده شعاری از این آموزه می‌کند، در موارد بسیاری با گفتار و کردار متناقض خود، خلاف این آموزه را به نمایش گذاشته‌اند:

أ. حسین علی نوری می‌گویند: «بدون چون و چرا و مقایسه، کلام مرا بپذیرید.»[2]

ب. همچنین می‌نویسد: «حتّی اگر کسی با مدرک، بهاییت را نقد کرد، گوش ندهید.[3]

ج. همچنین می‌گوید: «کور شو تا جمالم بینی و کر شو تا لحن و صوت ملیحم را شنوی و جاهل شو تا از علمم نصیب بری و فقیر شو تا از بحر غنای لا یزالم قسمت بی‌زوال برداری. کور شو یعنی از مشاهده‌ی غیر جمال من. و کر شو یعنی از استماع کلام غیر من. و جاهل شو یعنی از سوای علم من. تا با چشم پاک و دل طیب و گوش لطیف به ساحت قدسم در آیی.»[4]

باید به برخورد مدعیان تحری حقیقت با متحریان حقیقت اشاره کرد. بهائیتی که زیبایی شعارهایش، دل‌های ناآگاه را می‌فریبد، در نهایت مجبور می‌شود با متحریان حقیقت به سختی برخورد کند. مجازات بهائیت با این افراد گونه‌های متفاوتی دارد که از جمله می‌توان به طرد روحانی و تشکیلاتی اشاره کرد.

پینوشت

1. پیام ملکوت، ص ۱۱.

2. بدیع، ص ۱۴۵.

3. بدیع، ص ۴۵۰.

4. حسین علی نوری، ادعیه حضرت محبوب.

برچسب ها: بهائیت تحری حقیقت تعقل،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ جمعه 11 فروردین 1396 توسط : مهدی ناظمی
وصیت شهدا
روزشمار غدیر مهدویت امام زمان (عج) حدیث موضوعی